Broj: 2009/19
Sarajevo, 5.12.2019.
SAMOSTALNI SINDIKAT OSNOVNOG OBRAZOVANJA I ODGOJA FBiH
KANTONALNI ODBOR KANTONA SARAJEVO
Članovi Sindikata - spremačice i servirke (putem Ražanica Jasmine)
PREDMET: Odgovor na vaše obraćanje, veza naš broj 1988/19 od 3.12.2019. godine, dostavlja se.
Poštovane,
Dana 03.12.2019. godine dostavile ste nam akt koji je upućen premijeru Forti Edinu, Pregovaračkom timu Vlade Kantona Sarajevo i predsjedniku SSS BiH u kojem ste ukazali na diskriminaciju u djelatnostima predškolskog odgoja i osnovnog odgoja i obrazovanja u Kantonu Sarajevo. Jednim dijelom smo se u nekoliko navrata već obraćali Vladi Kantona Sarajevo, Ministarstvu za obrazovanje, nauku i mlade Kantona Sarajevo i Pregovaračkom timu, odnosno tražili smo da se promijeni član 52. i član 50. Kolektivnog ugovora za djelatnosti predškolskog odgoja i osnovnog odgoja i obrazovanja u Kantonu Sarajevo („Službene novine Kantona Sarajevo“, broj: 04/18) -u daljem tekstu: Kolektivni ugovor.
U prilogu Vam dostavljamo dokumente iz kojih je vidljiv stav Sindikata donesen na osnovu opravdanih zahtjeva članova Sindikata:
1. Zahtjev resornom ministru za informaciju, akt broj 104/18 od 21.1.2018. godine,
2. Zahtjev za konsultacije članstva (po pitanju zahtjeva spremačica za obračun plaće u skladu sa Zakonom o radu i KU), akt broj 363/19 od 15.2.2019. godine,
3. Zahtjev za dostavljanje informacije o načinu izračunavanja stimulacije za spremačice, akt broj 619/19 od 20.3.2019. godine,
4. Informacija, veza 619/19 od 20.3.2019. godine, akt broj 649/19 od 22.3.2019. godine,
5. Zaključak Skupštine povjereništva o povećanju koeficijenata gdje bi početna vrijednost iznosila 2,2 - akt broj 735/19 od 4.4.2019. godine.
Rješenje problema je jedino moguće ukidanjem odredbe o najnižoj plaći i povećanjem koeficijenata za poslove čišćenja i posluživanja. Očekujemo da će Vlada imati razumijevanja da se i ovaj problem napokon riješi.
Uvidom u kolektivne ugovore za druge djelatnosti (srednje obrazovanje, visoko obrazovanje, organe uprave i uprava policije i dr.) utvrdili smo da su identične odredbe kolektivnih ugovora. Članovi i predstavnici drugih sindikata šute o ovom problemu, za razliku od nas koji ovaj problem želimo riješiti, ali da bi se to desilo neophodno je da druga ugovorna strana odnosno Vlada Kantona Sarajevo uvaži naše prijedloge.
Bitno je napomenuti da je stav ovog Sindikata da minimalna mjesečna primanja radnika koji rade na poslovima čišćenja i posluživanja u ukupnom zbiru uvećanja za godine radnog staža (minuli staž) i odbitaka i uvećanja po osnovu Zakona o porezima na dohodak trebaju iznositi minimalnih 1000 KM.
Po pitanju člana 77. Kolektivnog ugovora kojim je propisana naknada za slučaj teške invalidnosti ili teške bolesti smatramo da nije suprotna odredbama Zakona o radu („ Službene novine FBiH “, broj: 26/16 i 89/18), jer Zakon o radu uopće ne tretira ovu naknadu, tako da se ne može govoriti o diskriminaciji u smislu člana 8. Zakona o radu.
Međutim, stav Sindikata je jasan i po ovom pitanju, a to je da bi svi radnici koji ostvaruju pravo po navedenoj osnovi trebali imati isti tretman jer navedena naknada se ne bi trebala vezati za radno mjesto radnika već bi trebala biti identična za sve radnike.
Bitno je naglasiti da je pravo na navedenu naknadu identično definisano u kolektivnim ugovorima koji definišu prava radnika u drugim djelatnostima u kojima se finansije osiguravaju u Budžetu Kantona Sarajevo te da je sindikat spreman staviti svoj potpis na izmijene navedene odredbe samo pod uslovom da se ne umanjuju stečena prava ostalih radnika u djelatnostima predškolskog odgoja i osnovnog obrazovanja, a to znači da bi Vlada Kantona Sarajevo, kao poslodavac trebala izdvojiti mnogo veća finansijska sredstva za navedene naknade. Jedna od mogućih opcija na rješavanju ovog problema jeste i eventualna pisana saglasnost članova Sindikata, čija je plaća veća od mjesečne prosječne plaće koja se isplaćuje u F BiH, da se navedena naknada isplaćuje po istom principu kao i naknada za slučaj smrti kako je to definisano članom 76. Kolektivnog ugovora.
U vašem naprijed navedenom dopisu, koji niste datumski označili, niste predložili iznos naknade za slučaj invalidnosti i teške bolesti, a trebali ste.
Ukazujete da su članovi 81. i 82. Kolektivnog ugovora diskriminatorni i predlažete da se svim radnicima isplaćuje isti iznos i ovdje naglašavamo da niste naveli iznos, a trebali ste.
Po pitanju člana 81. Kolektivnog ugovora konstatujemo da ovo pitanje uopće nije tretirano Zakonom o radu te se ne može smatrati diskriminatornim u smislu člana 8. Zakona o radu. Ali naglašavamo dvije bitne činjenice: ovo pravo je identično definisano kolektivnim ugovorima (srednje obrazovanje, visoko obrazovanje, organi uprave i uprava policije i dr.) i izražavamo spremnost Sindikata da se navedena odredba Kolektivnog ugovora mijenja pod istim uvjetima kao što smo prethodno naveli za odredbu člana 77. Kolektivnog ugovora.
Član 82. Kolektivnog ugovora nije diskriminatoran, jer je usklađen s članom 111. Zakona o radu.
Ukoliko bi navedeni organi ili institucije F BiH utvrdili diskriminatornost člana 82. Kolektivnog ugovora prije njegovih izmjena bilo bi neophodno da federalni organi odnosno Vlada F BiH, Parlament F BiH, Dom naroda i predsjednik F BiH prethodno izmjene član 111. Zakona o radu.
Srdačan pozdrav,
U prilogu dostavljeno: kao u tekstu.
PREDSJEDNIK
Saudin Sivro
Dostaviti:
1. Naslovu,
2. Dopredsjednici i članovima Kantonalnog odbora,
3. Sindikalnim povjerenicima,
4. Selvedinu Šatoroviću, predsjedniku SSS BiH,
5. Faruku Bešliću, predsjedniku KO SSVOONK BiH – KO KS,
6. Edinu Forti, premijeru KS,
7. Lejli Brčić, ministrici pravde i uprave KS,
8. Amelu Kovačeviću, ministru finansija KS,
9. Maliku Garibiji, ministru za rad,socijalnu politiku, raseljena lica i izbjeglice KS,
10. Franji Reneru, predsjedniku SSSBIH-KO KS,
11. www.ssooioks.com,
12. a/a.