U dopisu koji je dostavljen svim našim sindikalnim podružnicama stoji:
Sarajevo, 03.11.2013.
SVIM PRINTANIM I ELEKTRONSKIM MEDIJIMA
PREDMET: Saopštenje za javnost, dostavlja se.
Svim institucijama i javnosti u našoj zemlji obraćamo se saopštenjem za javnost sa namjerom iskazivanja nezadovoljstvo zbog činjenice da djeca iz Konjević polja već gotovo mjesec dana, umjesto u školskim klupama vrijeme provode ispred zgrade OHR-a čekajući da im se potvrde i osiguraju njihova osnovna ljudska i dječija prava – donošenje odluke po kojoj neće biti diskriminisani u odnosu na drugu djecu uopće, kao ni na drugu djecu u BiH. Sa aspekta ljudskih prava i Međunarodne konvencije o pravima djece, sva djeca u BiH, bez obzira na na njihovo etničko, vjersko, kulturno ili jezično porijeklo, moraju imati osigurana prava na nacionalnu grupu predmeta i normalne uslove za svoje školovanje.
Problem djece iz Konjević polja ne odnosi se na obrazovni sistem generalno, već isključivo na provedbu tih prava i evidentnu diskriminaciju koju čine nadležne entitetske i državne institucije, uz šutnju međunarodnih instituacija i organizacija koje „djeluju“ u našoj zemlji.
Zahvaljući bivšem ministru za obrazovanje, nauku i mlade Kantona Sarajevo, dr. Emiru Suljagiću, od decembra 2011. godine potpuno je ukinuta diskriminacija u osnovnim školama u Kantonu Sarajevo jer djeca i njihovi roditelji imaju pravo i obavezu birati Vjeronauku/Vjeronauk (Islamsku ili Katoličku ili Pravoslavnu pri čemu istu pohađaju neovisno o broju učenika, dakle makar se radilo i o samo jednom učeniku) ili jedan od dva ponuđena alternativna predmeta: Društvo/Kultura/Religija ili Zdravi stilovi života, a godinama djeca i njihovi roditelji putem anketa ostvaruju pravo da biraju maternji jezik (Bosanski jezik i književnost ili Srpski jezik i književnost ili Hrvatski jezik i književnost). Prema tome, djeca koja nemaju takve mogućnosti su odmah diskriminisana.
Nažalost, situacija je takva da u nekim kantonima u F BiH imamo dvije škole pod jednim krovom i da su mnoga djeca diskriminisana, a svuda se govori o dobrobiti djece. Svi se slažu da djeca imaju pravo da uče svoj maternji jezik ali uprkos tome niko im to ne dozvoljava.
Prema Konvenciji o pravima djeteta jedno od načela je i načelo nediskriminacije prema kojem djeca ne smiju trpjeti diskriminaciju “ne ovisno o rasi, boji kože, spolu, jeziku, vjeri, političkom ili drugom mišljenju, nacionalnom, etničkom ili društvenom porijeklu, vlasništvu, teškoćama u razvoju, rođenju ili drugom statusu djeteta, njegovih roditelja ili zakonskih skrbnika.”
Nadalje član 12. (1) Konvencije: "Države stranke osigurat će djetetu, koje je u stanju oblikovati vlastito mišljenje, pravo na slobodno izražavanje svojih stavova o svim stvarima koja se na njega odnose, te ih uvažavati u skladu s dobi i zrelošću djeteta.“
U članu 8. (1): „Države stranke obavezuju se jamčiti djetetu pravo na očuvanje svoga identiteta,...“ a jedna od bitnih karakteristika očuvanja identiteta je jezik.
Član 8. (2): „Ako su djetetu nezakonito uskraćene neke ili sve sastavnice identiteta, države-stranke osigurat će odgovarajuću pomoć i zaštitu u cilju njegova što bržeg potvrđivanja.“
Član 20. (3): „... Pri donošenju rješenja osobita pozornost mora se posvetiti osiguranju kontinuiteta u djetetovu odgoju, kao i njegovu etničkom, vjerskom, kulturnom ili jezičnom porijeklu.“
Član 30. : „U onim državama-strankama gdje postoje etničke, vjerske, ili jezičke manjine ili osobe starosjedilačkog porijekla, djetetu koje pripada takvoj manjini ili koje je starosjedilačkog porijekla ne smije se uskratiti njegovo pravo, da u zajednici s ostalim članovima njegove grupe, uživa svoju kulturu, ispovijeda svoju vjeru i obavlja vjerske obrede ili koristi svoj jezik.“
U Međunarodnom paktu o građanskim i političkim pravima u članu 27. se potvrđuje ovo pravo što državu BiH, koja je ratificirala ove dokumente obavezuje na njihovu sprovedbu. Kao organizacija koja zastupa interese i onih koji obrazuju i odgajaju djecu – prosvjetne radnike, smatramo da trebamo progovoriti i u ime djece, bez obzira gdje žive – bilo to u ili van Kantona Sarajevo, u ili van Federacije BiH, pa čak i van BiH. Smatramo da nijemim posmatranjem podržavamo diskriminaciju, a mi to, kao prosvjetni radnici, jednostavno ne možemo i ne želimo. Problemi djece su problemi svih nas, svakodnevnica te djece je svakodnevnica svih nas.
Od nadležnih institucija, prije svega nadležnih skupština/parlamenata, vlada i ministarstva, a posebno od izabranih dužnosnika u Bosni i Hercegovini, kao i svih aktera međunarodne zajednice u BiH, tražimo da poduzmu sve neophodne aktivnosti sa ciljem zaštite prava djece na cijelom teritoriju BiH bez obzira na njihovo etničko, vjersko, kulturno ili jezično porijeklo.
Ovim putem svim sindikalnim povjerenicima u predškolskim ustanovama i osnovnim školama kao javnim ustanovama na području Kantona Sarajevo upućujemo zahtjev da svaka sindikalna podružnica organizovano posjeti djecu i roditelje iz Konjević polja koji se nalaze ispred zgrade OHR-a te da im, u skladu sa svojim mogućnostima, pruži svaki vid pomoći (materijalne, intelektualne, tehničke i svake druge).
Srdačan pozdrav,
PREDSJEDNIK
Saudin Sivro
Dostaviti:
1. Naslovu,
2. Svim sindikalnim podružnicama (oglasna ploča),
3. www.ssooioks.org,
4. a/a.