SSOOiOFBiH KANTONALNI ODBOR KANTONA SARAJEVO

BROJ POSJETA

3623910
DanasDanas572
JučeJuče1151
Ove sedmiceOve sedmice3721
Ovaj mjesecOvaj mjesec3143
UKUPNO:UKUPNO:3623910

BAZEN.BA

PRATITE NAS NA FB:

PRIJAVLJENI

Ko je na portalu: 53 gostiju i nema prijavljenih članova

Poziv za iskazivanje interesa

 

Dana 23.05.2013.godine na web stranici Ministarstva civilnih poslova Bosne i Hercegovine, Sektor za obrazovanje objavljen je poziv i obrazac prijave Zajedničkog projekta Evropske unije i Vijeća Evrope “Regionalna podrška inkluzivnom obrazovanju”. 

 

Krajnji rok škola za prijavu je 15.06.2013. Obrazac prijave možete preuzeti OVDJE .

  Zajednički projekat Evropske unije i Vijeća Evrope

“Regionalna podrška inkluzivnom obrazovanju”

Poziv za iskazivanje interesa  

Zajednički projekat Evropske unije i Vijeća Evrope za podršku inkluzivnom obrazovanju u Jugoistočnoj Evropi (Albanija, Bosna i Hercegovina, Hrvatska, Crna Gora, Srbija, “Bivša jugoslovenska republika Makedonija” i Kosovo) [“Ovakvo imenovanje je bez štete po stavove u pogledu statusa, te je u skladu s Rezolucijim Vijeća sigurnosti Ujedinjenih nacija br. 1244 i mišljenjem Međunarodnog suda pravde o kosovskom proglašenju nezavisnosti.”] počeo je u januaru 2013. i trajat će 35 mjeseci. Sveukupni cilj projekta je da unaprijedi socijalnu inkluziju i socijalnu koheziju u regiji, time što će promovirati inkluzivno obrazovanje i obuku.

Da bi ostvario taj cilj, projekat će promovirati koncept inkluzivnog obrazovanja kao reformski princip koji poštuje i omogućava različitost među svima koji uče, s posebnim fokusom na one koji su izloženi riziku marginalizacije i isključenja.

Projekat će unaprijediti razumijevanje koristi od inkluzivnog obrazovanja, kroz podršku i uključenje 49 pilot škola (7 po zemlji korisnici: 3 osnovne, 2 opće srednje i 2 stručne srednje škole).  Odabrane pilot škole će tokom trajanja projekta dobiti tehničku i finansijsku pomoć, a ustanovit će se regionalna mreža inkluzivnih škola pod nazivom “Pilot škole” (Inclusive SchoolNet), za razmjenu iskustava i zajedničko učenje, uz podršku odgovarajuće web-platforme. Odabranim pilot školama će se odobriti i manji grantovi, u prosječnom iznosu od 9.500 eura, za implementaciju principa inkluzivnog obrazovanja.

Ministarstva obrazovanja zemalja korisnica su vodeći partneri u implementaciji projekta, te će u potpunosti podržati rad s pilot školama. Da bi se ostvario otvoren i transparentan proces odabira, projekat nudi priliku svim zainteresiranim školama koje zadovoljavaju kriterije da se prijave. Da bi učile jedne od drugih, učesnice će biti odabrane kao mješavina škola s različitim nivoima politika inkluzivnog obrazovanja.

Kako bi se napravio uži izbor, Vijeće Evrope može organizirati intervjue s direktorima škola koje iskažu zanimanje za učešće, a konačni odabir će izvršiti Komitet za ocjenu, koji će sačinjavati predstavnici ministarstava obrazovanja, Evropske komisije i Vijeća Evrope.

Komitet za odabir će škole birati po sljedećim kriterijima: 

Kriterij 1: Prisustvo inkluzivne obrazovne politike i prakse

Škole trebaju pokazati postojanje raznovrsnih dimenzija različitosti u svojim okruženjima (ekonomske, socijalne, kulturne, vjerske, jezičke razlike, razlika urbano/ruralno, specifične lične karakteristike, primjerice studenti sa invaliditetom ili poteškoćama u učenju i sl.), te pokazati sposobnost da prihvate različitost, prisustvom inkluzivne obrazovne politike i prakse.

Kriterij 2: Riješenost i spremnost za usvajanje inkluzivnog okruženja za učenje

Zainteresirane škole moraju pokazati (kroz rukovodstvo, osoblje i udruženje roditelja) da su motivirane za promjenu uvjeta učenja tako da oni zadovoljavaju potrebe učenika, te da su spremne da otpočnu proces usvajanja strateških planova i politika rada koje uključuju nastavne strategije za raznovrsniji spektar djece i njihovih porodica. Škole moraju pokazati i spremnost na partnerstva sa drugim školama, bilo u svojoj zemlji ili preko granice, unutar konteksta sheme grant sredstava.

Kriterij 3: Promocija pristupâ kooperativne i interaktivne nastave

Škole učesnice bi trebale pokazati da su spremne da promoviraju kooperativnu i interaktivnu nastavu i učenje.

Kooperativno učenje promovira ideju da se učenje kod mladih osoba najbolje ostvaruje kad imaju priliku da uče jedni sa drugima i jedni od drugih, te kad im se pokaže kako to djelotvorno da rade.

Interaktivna nastava je dvosmjerni proces u kojem nastavnik ili nastavnica modificiraju svoj pristup, kako bi odgovorili na potrebe učenika. Interaktivan nastavnik je istinski svjestan onih koji uče i njihovih različitih stilova učenja.

Kriterij 4: Kapacitet za učešće u pilot projektu

Škole moraju pokazati da posjeduju kapacitet da doprinesu projektu (kapacitet za upravljanje manjim grantom, odgovarajući objekat, podrška roditelja) i školsko osoblje voljno da učestvuje u izgradnji kapaciteta.

Kriterij 5: Predanost školskog osoblja inkluzivnim pristupima za sve učenike

Inkluzija se tiče svih učenika, osoblja i roditelja. Podrazumijeva djelovanje na uklanjanju barijera za učešće i učenje. Inkluzija podrazumijeva i uklanjanje diskriminacije i promociju jednakosti. Škole koje učestvuju trebaju biti riješene da će stvoriti okruženje u kojem postoje uzajamno poštovanje i jednakost mogućnosti za svo osoblje i sve učenike.

Zainteresirane škole bi ispunjene prijavne obrasce za iskazivanje interesa trebale poslati na adresu Ova adresa el. pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je vidjeli. i kopiju na adresu ( Ova adresa el. pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je vidjeli.) najkasnije do 15. juna 2013.

 

 

 

vijesti

Green Red Blue

COPYRIGHT SSOOiOFBiH KO KS 2009-2015

Premium templates by www.bigtheme.net free download.

София Дървен материал цени

Online bookmaker Romenia bet365

Germany bookmaker bet365 review by ArtBetting.de