SSOOiOFBiH KANTONALNI ODBOR KANTONA SARAJEVO

BROJ POSJETA

3497948
DanasDanas2591
JučeJuče1997
Ove sedmiceOve sedmice9265
Ovaj mjesecOvaj mjesec29540
UKUPNO:UKUPNO:3497948

BAZEN.BA

PRATITE NAS NA FB:

PRIJAVLJENI

Ko je na portalu: 89 gostiju i nema prijavljenih članova

Press konferencija, 1.2.2013.

 

INFORMACIJA ZA PRESS KONFERENCIJU Sarajevo, 1.2.2013. G.

OPĆINSKI SUD U SARAJEVU
PRESUDIO PROTIV ZENIČKO-DOBOJSKOG KANTONA
U SPORU SA FEDERALNIM MINISTARSTVOM OBRAZOVANJA I NAUKE I
SAMOSTALNIM SINDIKATOM OSNOVNOG OBRAZOVANJA I ODGOJA BIH
 
Zeničko- dobojski kanton je Podneskom od 02.10.2007. godine pokrenuo tužbeni zahtjev za utvrđivanje ništavnosti odredaba čl. 31. i čl. 32. Kolektivnog ugovora za djelatnost osnovnog obrazovanja i odgoja u Federaciji BiH („Službene novine Federacije BiH“, broj 53/00), potpisanog od strane Samostalnog sindikata osnovnog obrazovanja i odgoja BiH i Federalnog ministarstva obrazovanja, nauke, kulture i sporta/športa uz saglasnost 5 (pet) Vlada kantona (Unsko-sanskog,  Zeničko-dobojskog,  Tuzlanskog,  Bosansko–podrinjskog  i  Kantona Sarajevo).
 
U tužbi je navedeno da od dana zaključivanja Kolektivnog ugovora u budžetu Ze-Do kantona nisu ispunjeni uslovi za preuzimanje obaveza poslodavca u pogledu visine plaća, koja je utvrđena Kolektivnim ugovorom (čl. 31. i 32. Kolektivnog ugovora), te da su kao  rezultat neriješenih pitanja vezanih za primjenu Kolektivnog ugovora (posebno u pogledu visine plaća i naknada za topli obrok i regres) uslijedile brojne tužbe zaposlenika osnovnih škola protiv poslodavaca, koji se po Zakonu o osnovnoj školi finansiraju iz budžeta kantona.
 
Kao osnovni razlozi za pokretanje spora navedeno je da je Kolektivni ugovor štetan za budžet Ze-Do  Kantona,  te da  isti  ne odražava  smisao  i  cilj potpisivanja  istog,  jer  njegovom primjenom kroz sudske odluke visina plaće zaposlenih u osnovnom obrazovanju prevazilazi realnu vrijednost cijene rada u BiH i ne odgovara stvarnom stanju u zajednici, te da ugrožava ustavno-pravni poredak zbog potraživanja na osnovu pravosnažnih sudskih presuda koje ugrožavaju nesmetano finansiranje ostalih budžetkih korisnika Ze-Do kantona.

Nakon provedenog postupka i uvidom u dokazne materijale, Općinski sud u Sarajevu je 24.01.2013. godine utvrdio da odredbe člana 31. i člana 32. Kolektivnog ugovora nisu ništavne i protivne Ustavu, prinudnim propisima ili moralu, već da su nastupile okolnosti koje otežavaju ispunjenje ugovora, navodeći da su kolektivni ugovori u skladu sa čl. 111. i 121. Zakona o radu neposredni izvori radnog prava, koji kao takvi djeluju kao zakon i da se isti u skladu sa članom 120. stav 1 Zakona o radu mogu otkazati na način i pod uslovima predviđenim tim kolektivnim ugovorom. U slučaju nemogućnosti postizanja konsenzusa u tumačenju pojedinih odredaba ovog ugovora, sporna pitanja rješava arbitražno vijeće iz člana 59. Kolektivnog ugovora za djelatnost osnovnog obrazovanja u Federaciji BiH.

Presuda Općinskog suda u Sarajevu je od velikog značaja za Samostalni sindikat osnovnog obrazovanja i odgoja BiH, jer ukazuje na to da će se vlade kantona/županija morati zapitati o posljedicama ignorantnog ponašanja prema sindikatima, neuvažavanju sindikata kao ravnopravnog socijalnog partnera, te nepoštivanja važećih zakonskih i podzakonskih akata.

Važno je, također, istaći da su granski sindikati na području Zeničko-dobojskog kantona u više navrata upućivali zahtjeve za pregovore kantonalnoj Vladi sa izražavanjem spremnosti da se  zaustavi  proces  gomilanja  obaveza  Kantona  zbog  neprimjene  odredaba  kolektivnih ugovora, te da su isti naišli na odbijanje socijalnog dijaloga od strane čelnih ljudi Vlade ZDK- a, a kolektivni ugovori su proglašeni „fenomenom“. Na ovakav način, a zbog neuvažavanja sindikata kao ravnopravnih socijalnih partnera, i ne prihvatanja pregovora o svim otvorenim pitanjima pa i o odredbama Kolektivnog ugovora narušava se finansijska stabilnost Ze-Do kantona. Naime, tužbeni zahtjevi po osnovu kolektivnog ugovora  iznose oko 4 miliona KM na  mjesečnom,  odnosno  preko  48  miliona  KM  na  godišnjem  nivou,  računajući  sudske troškove i zatezne kamate. Za takvu situaciju odgovornost snosi isključivo izvršna i zakonodavna vlast ZDK.

Usvajanjem izmjena Zakona o izvršnom postupku Federacije Bosne i Hercegovine u mjesecu aprilu 2012. godine, stopirana je isplata  pravosnažnih izvršnih sudskih presuda po osnovu Kolektivnih ugovora i ukinuta je obaveza svih nivoa vlasti (Federacija, kanton, grad i općina) do tada obaveznih 5% koji su izdvajani iz budžeta za izvršenje sudskih presuda.

Kantonalne/županijske vlade u posljednje vrijeme svojim zaključcima i odlukama izražavaju nepoštivanje odredaba granskih kolektivnih ugovora, a koje se odnose na uskraćivanje definisanih i precizno utvrđenih prava koja prositiču iz istih, čime se sindikatima i njihovim članovima    ugrožavaju  sindikalna  prava  i  slobode,  a  naročito  materijalno-ekonomski i socijalni položaj.

Samostalni sindikat osnovnog obrazovanja i odgoja BiH smatra da je došlo vrijeme da se socijalni partneri   konačno počnu baviti uspostavom kvalitetnog socijalnog dijaloga, a sve u cilju rješavanja nagomilanih problema na nivou kantona/županija, kroz poštivanje  i  primjenu    važećih  kolektivnih ugovora,  poštivanje  presuda  sudova  po osnovu kolektivnih ugovora, kao i pokretanje procedura za aneksiranje granskih kolektivnih ugovora.

Također,   u narednom periodu Sindikat će insisitirati na izmjenama i dopunama Zakona o izvršnom postupku, s obavezom da se u budžetima/proračunima kantona/županija planiraju finansijska sredstva  za isplatu pravosnažnih sudskih presuda, u skladu sa ranijom presudom Ustavnog suda Federacije BiH. 

 PREDSJEDNIK

Selvedin Šatorović


 

vijesti

Green Red Blue

COPYRIGHT SSOOiOFBiH KO KS 2009-2015

Premium templates by www.bigtheme.net free download.

София Дървен материал цени

Online bookmaker Romenia bet365

Germany bookmaker bet365 review by ArtBetting.de