SSOOiOFBiH KANTONALNI ODBOR KANTONA SARAJEVO

BROJ POSJETA

3623888
DanasDanas550
JučeJuče1151
Ove sedmiceOve sedmice3699
Ovaj mjesecOvaj mjesec3121
UKUPNO:UKUPNO:3623888

BAZEN.BA

PRATITE NAS NA FB:

PRIJAVLJENI

Ko je na portalu: 43 gostiju i nema prijavljenih članova

Informacija SSOOiO BiH - zakoni

 

SAMOSTALNI SINDIKAT OSNOVNOG OBRAZOVANJA I ODGOJA BOSNE I HERCEGOVINE 

Broj: 01-24/13

Sarajevo, 9. januar/siječanj 2013. godine
 
SINDIKALNIM PODRUŽNICAMA SAMOSTALNOG SINDIKATA OSNOVNOG OBRAZOVANJA I ODGOJA BOSNE I HERCEGOVINE

I N F O R M A C I J A
 o procedurama donošenje Prijedloga zakona o radu,
Prednacrta zakona o štrajku i Prijedloga zakona o izmjenama
i dopunama Zakona o izvršnom postupku FBIH


Poštovani/a,

Obrazovanje je posljednjih nekoliko godina izloženo snažnim uticajima globalne ekonomske krize, te se prilikom usvajanja budžeta/proračuna sve uštede obavezno kreiraju u dijelu koji se odnosi na obrazovanje. Prosvjetni radnici se teretiraju kao administracija i klasična potrošnja, a plaće zaposlenih u obrazovanju nisu dostatne za pristojan život.

Na izuzetno težak ekonomsko-socijalni i radno-pravni status prosvjetnih radnika, utiču i jednostrana usvajanja zakona iz oblasti radnog zakonodavstva od strane vlada, kao i nepoštivanja granskih kolektivnih ugovora.

U vezi sa navedenim, veoma je značajno da članovi Samostalnog sindikata osnovnog obrazovanja i odgoja BiH budu upoznati sa aktivnostima Saveza samostalnih sindikata BiH na izmjenama i dopunama:

- Prijedloga zakona o radu FBIH,

- Prednacrta zakona o štrajku i

- Prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o izvršnom postupku FBIH.


I PRIJEDLOG ZAKONA O RADU FBIH

Rad na izradi novog Zakona o radu počeo je još 2008. godine i u tom periodu Savez samostalnih sindikata BiH je intenzivno radio na izradi odgovarajućih rješenja koja su se odnosila na izmjene i dopune Zakona. Obzirom da je Parlament Federacije BiH tražio izradu novog zakona, pripremljen je Prednacrt, a Glavni odbor Saveza samostalnih sindikata BiH formirao je Komisiju za izradu Zakona o radu sa zadatkom da pripremi konkretne primjedbe.

U mjesecu aprilu/travnju 2010. godine, svim članovima Glavnog odbora SSOOIO BiH je dostavljen Prednacrt zakona o radu sa zahtjevom za dostavu eventualnih primjedbi, sugestija i prijedloga na isti. Sve pristigle primjedbe, prijedlozi i sugestije na Prednacrt zakona o radu su sublimirane i sa istim su upoznate sve relevantne strukture.

Na sjednici održanoj, 04.06.2010. godine, Glavni odbor Saveza samostalnih sindikata BiH je razmatrao i usvojio primjedbe Komisije, što je predstavljalo osnov za pregovore sa Udruženjem poslodavaca FBiH.

Na sjednici ESV-a za teritoriju Federacije BiH, održanoj 27.07.2010. godine, razmatran je Prednacrt zakona o radu i zaključeno da „Ministarstvo rada i socijalne politike razmotri i ugradi usaglašene prijedloge Sindikata i poslodavaca u tekst Prednacrta zakona o radu, a za prijedloge koje eventualno ocijeni neprihvatljivim dostavi odgovarajuće obrazloženje".

Međutim, prilikom razmatranja novog teksta, od strane Saveza samostalnih sindikata BiH, konstatovano je da je Udruženje poslodavaca FBiH, mimo dogovora, dostavilo Ministarstvu svoje primjedbe, od kojih su neke za Sindikat potpuno neprihvatljive, bile i ugrađene. Posebno se to odnosilo na odredbe o prestanku važenja kolektivnih ugovora u roku od šest mjeseci od donošenja Zakona u slučaju njihovog neusaglašavanja.

Ocjenjujući da bi ovakva odredba dovela do stvaranja potpune pravne anarhije i neprovodivosti Zakona, Savez samostalnih sindikata BiH je reagovao prema Ministarstvu rada i socijalne politike, tražeći izmjenu tadašnjeg člana 177. kojim je to bilo regulisano i članova koji su vezani sa tim članom, što je Ministarstvo prihvatilo i izmjenilo navedene odredbe.

Generalna ocjena je da je Savez samostalnih sindikata BiH kroz svoje organe, pregovorima sa poslodavcima, rasprave na Ekonomsko-socijalnom vijeću za teritoriju Federacije BiH svojim primjedbama i sugestijama u znatnoj mjeri uticao na tekst Nacrta zakona. Naime, Ministarstvo rada i socijalne politike je u Nacrt zakona ugradilo više od 60 % primjedbi aveza samostalnih sindikata BiH.

Nakon provedene javne rasprave i razmatranja na sjednicama Ekonomsko-socijalnog vijeća za teritoriju Federacije Bosne i Hercegovine, Vlada Federacije BiH je na sjednici održanoj22.12.2011. godine utvrdila tekst Nacrta zakona o radu i uputila ga u parlamentarnu proceduru.

Također, i tekst Nacrta zakona o radu je pravovremeno dostavljen svim članovima Glavnog odbora SSOOiO BiH.

Analiza teksta koju je sačino Savez samostalnih sindikata BiH pokazuje da je većina primjedbi utvrđena na Glavnom odboru Saveza samostalnih sindikata BiH na Prednacrt zakona prihvaćena i ugrađena u tekst zakona, ali i da ima potrebe za daljim intervencijama.

bog toga je Savez samostalnih sindikata BiH 17.01.2012.godine, prije održavanja sjednice Predstavničkog doma Parlamenta Federacije BiH /sjednica je održana 25.i 26.januara 2012./ na kojoj je razmatran tekst Nacrta zakona, uputio zahtjev da se u tekstu Zakona izvrše dodatne izmjene i dopune. Parlament Federacije BiH je utvrdio Nacrt zakona i uputio ga u javnu raspravu.

Samostalni sindikat osnovnog obrazovanja i odgoja BiH je učestvovao na javnoj raspravi koju je organizovao Savez samostalnih sindikata BiH, održanoj 14. marta 2012.godine, na kojoj je bilo novih primjedbi i sugestija, te je zaključeno da svi učesnici svoje primjedbe i sugestije dostave u pisanoj formi.

Savez samostalnih sindikata BiH je sve iskazane primjedbe dostavio predlagaču, odnosno Vladi Federacije BiH - Ministarstvu za rad i socijalnu politiku i Parlamentu FBiH, te je učestvovao na javnoj raspravi u Parlamentu Federacije BiH sa ciljem da se i kroz raspravu, a kasnije i lobiranjem u Parlamentu izvrše izmjene i dopune Zakona o određenim pitanjima koja nisu ušla u Zakon, a koja su od velike važnosti za prava i zaštitu članstva sindikata u cjelini.

Pri tome, je važno napomenuti da su se primjedbe odnosile na pitanja koja je Glavni odbor utvrdio kao pitanja od kojih Savez samostalnih sindikata BiH ne treba odustati. Posebno se to odnosilo na odredbe kojima se reguliše pitanja potpisivanja i važenja kolektivnih ugovora.

Reagirajući na Prednacrt zakona o radu kojim je bilo predviđeno - prestanak važenja kolektivnih ugovora ukoliko se ne usklade sa Zakonom o radu u roku od šest mjeseci od dana stupanja na snagu, Savez samostalnih sindikata je uspio da izmjeni tu odredbu i u tekst Nacrta zakona koji je dostavljen u Parlament još u decembru 2011. godine ugradi odredbu koja je propisivala da kolektivni ugovori moraju biti usklađeni sa zakonom u roku od šest mjeseci od
dana utvrđivanja reprezentativnosti, a ako se to ne desi da prestaju važiti odredbe suprotne zakonu.

Vjerujući da će u roku od šest mjeseci svi sindikati dokazati svoju reprezentativnost, ovakva odredba sačuvala bi kolektivne ugovore u gotovo svim svojim odredbama. Nakon toga, Ministarstvo je promijenilo, bez konsultacija, navedenu odredbu i utvrdilo da kolektivni ugovori prestaju da važe u roku od šest mjeseci.

Savez samostalnih sindikata BiH je ponovo intervenisao i na posljednim pregovorima u mjesecu julu/srpnju 2012. godine dogovorio da u slučaju neusklađivanja prestaju da važe odredbe suprotne zakonu, a što je vidljivo i iz teksta zakona dostavljenog u julu 2012. godine.

Također, nakon sastanka Vlade FBiH i Predsjedništva GO SSS BiH, 05. 09. 2012.godine, Savezu je elektronskim putem, a zatim, uz zvaničan dopis Ministarstva od 05.09.2012. godine u printanoj verziji dostavljen isti tekst, a koji je sačinjen nakon završene javne rasprave i prema dopisu Ministarstva, upućen Uredu za zakonodavstvo i usklađenost sa propisima EU, Federalnom ministarstvu pravde i Federalnom ministarstvu finansija, koje je na isti dalo saglasnost.

Naravno, od početka pregovora, od 2008. godine, Savez samostalnih sindikata je insistirao na unošenju u zakon odredbe kojom će se utvrditi da su nadležna ministarstva potpisnici kolektivnih ugovora za budžetske korisnike, korisnike vanbudžetskih fondova, javna preduzeća i druge koji ne mogu biti u udruženju poslodavaca. I ovo pitanje je bilo dogovoreno, ali očigledno Ministarstvo nije ispoštovalo dogovor.

Za sjednicu ESV-a za teritoriju FBiH, koja je održana 28. 11. 2012. godine dostavljen je tekst Prijedloga zakona o radu u kojem su izvršene određene izmjene o kojima uopšte nije bilo pregovora.

Najveći problem u dostavljenom Prijedlogu novog zakona o radu predstavlja član 182., u kojem stoji da se važeći kolektivni ugovori moraju uskladiti s novim zakonom u roku jedne godine od dana njegovog stupanja na snagu. Ukoliko se kolektivni ugovor ne bi uskladio u naznačenom roku prestaje njegova primjena.

Predloženim članom 182. direktno se omogućava gašenje svih kolektivnih ugovora i radničkih prava.

Obzirom da se nije radilo o tekstu koji je Savezu samostalnih sindikata BIH zvanično dostavljen 05.09.2012.godine i u kojem su, bez bilo kakvih konsultacija sa Savezom samostalnih sindikata BiH, izvršene za SSSBiH apsolutno neprihvatljive izmjene, predsjednik Saveza samostalnih sindikata BiH i delegacija Saveza odbili su bilo kakav razgovor o toj verziji teksta insistirajući da se u proceduru vrati tekst Nacrta koji je Savezu samostalnih sindikata BiH bio zvanično dostavljen od strane Ministarstva za rad i socijalnu politiku 05.09.2012.godine i koji je isti dan proslijeđen svim granskim sindikatima.

ESV za teritorij FBiH je zaključilo da delegacije Poslodavaca i Sindikata do 03.12. 2012.godine (do kraja radnog dana) međusobno razmijene primjedbe na utvrđeni Prijedlog zakona o radu, sa prijedlogom za razrješenje spornih članova Zakona i iste dostave resornom ministarstvu za rad. Resorni ministar je bio zadužen da u narednih sedam dana (počev od 03.12.2012. godine) organizira sastanak socijalnih partnera radi usaglašavanja spornih odredbi.
Savez samostalnih sindikata BiH je do utvrđenog roka poslao svoje primjedbe i to na tekst koji nam je zvanično dostavljen uz popratni akt ministarstva 05.09.2012. godine, jer cijeni i ne odustaje od stava da je to jedini validni dokumenat koji je, sačinjen nakon završene javne rasprave, i koji je prema Poslovniku o radu Vlade FBiH, upućen na mišljenje Uredu za zakonodavstvo i usklađenost sa propisima EU, Federalnom ministarstvu pravde i Federalnom
mnistarstvu finansija koje je na isti već bilo dalo saglasnost. Bilo koji tekst napravljen bez konsultacija sa Savezom samostalnih sindikata nakon toga je neprihvatljiv.

Prema zaključku ESV-a za teritoriju FBiH održan je sastanak sa Udruženjem poslodavaca FBiH i Federalnim ministarstvom za rad, a kao uslov za nastavak pregovora, SSS BiH je tražio vraćanje člana 182. na način kako je to bilo u zvanično dostavljenoj verziji zakona, odnosno da član 182. glasi:

“(1)Važeći kolektivni ugovori moraju se uskladiti sa ovim zakonom u roku od šest mjeseci od dana njegovog stupanja na snagu.

(2)Ukoliko kolektivni ugovori ne budu usklađeni u roku iz stava 1. ovog člana, prestaje primjena odredbi suprotnih ovom zakonu.“

Udruženje poslodavaca FBiH nije pristalo, te je Savez prekinuo pregovore, a ministar za rad i socijalnu politiku zadužen je da sa Premijerom Vlade FBiH obavi razgovor i o istom nas obavijesti Savez. Odlučeno je da se „nakon zauzimanja konačnog stava Vlade FBiH, naknadno zakaže nastavak sastanka radi daljih aktivnosti socijalnih partnera.“ /Iz zapisnika sa sastanka socijalnih partnera od 17.12.2012.godine/.

Odmah nakon navedenog sastanka, Savez samostalnih sindikata BiH je uputio pismo Premijeru Vlade FBiH, upozoravajući ga na nekorektno i nezakonito postupanje Ministarstva za rad koje je Vladi FBiH dostavilo tekst Prijedloga zakona na koji nije dobilo mišljenje nadležnih organa, već je uz taj tekst dostavilo mišljenja dobijena na drugi tekst zakona koji je izmijenjen bez konsultacija sa SSS BiH.

Također, od Premijera je zatraženo povlačenje teksta Prijedloga zakona iz parlamentarne procedure, dok se ne riješi pitanje člana 182., odnosno da se kao relevantan tekst, ukoliko ide u proceduru, prihvati Nacrt na koji su nadležni organi dali svoje mišljenje.

Istaknuto je da je to jedini način koji može zaustaviti sindikate od masovnih protesta i poduzimanja drugih oblika sindikalne borbe, jer se radi o smanjivanju i oduzimanju osnovnih prava radnika koja su i onako ugrožena, a što Savez samostalnih sindikata BiH neće prihvatiti i čemu će se energično suprotstaviti.

U posljednjoj dostavljenoj verziji Prijedloga zakona o radu u FBIH ( novembar/studeni 2012.godine) izvršene su određene izmjene o kojima nije bilo pregovora, a odnose se, između ostalog, na:

- u članu 38. izbrisana je obaveza poslodavca da odluku o uvođenju prekovremenog rada dostavlja nadležnoj inspekciji rada;

- u članu 47. izbrisana je odredba o pravu maloljetnika na godišnji odmor u trajanju od pet nedelja, a što je suprotno članu 2. revidirane Evropske socijalne povelje koju je BiH prihvatila;

- u članu 52. smanjen je rok sa 15 na 3 dana u kojem je poslodavac dužan radniku dostaviti pisanu odluku o trajanju i terminu korištenja godišnjeg odmora što je, sa stanovišta planiranja godišnjeg odmora, neprihvatljivo;

- u istom članu u stavu 4 na kraju stava dodat je tekst koji poslodavca obavezuje na isplatu godišnjeg odmora samo u slučaju ako radnik godišnji odmor nije iskoristio krivicom poslodavca što može otvoriti mogućnost da se ovo pravo ostvaruje tek nakon što se utvrdi da poslodavac nije kriv za neiskorišteni godišnji odmor;

- u članu 75. izbrisan je stav kojim je bilo utvrđeno da se osnovna plaća utvrđuje kolektivnim ugovorom, što je neprihvatljivo za sindikat;

- u članu 102. izmijenjena je odredba koja se odnosi na sindikalnog povjerenika, odnosno, umjesto nemogućnosti poslodavca da sindikalnom povjereniku bez prethodne saglasnosti ministarstva ponudi izmjenu ugovorenih uvjeta rada, odnosno rasporeda na druge poslove, stavljena je odredba da sindikalnog povjerenika ne može staviti u nepovoljniji položaj u odnosu na njegove dotadašnje uslove rada. Ovo bi moglo značiti da to može učiniti uz saglasnost ministarstva, što je svakako neprihvatljivo;

- izbačen je raniji član 105. prema kojem otkazni rok ne teče za vrijeme trudnoće i porođajnog odsustva kao i u drugim slučajevima odsutnosti radnika u skladu sa zakonom;

- u članu 110. utvrđena je ponovo otpremnina u iznosu od jedne trećine prosječne mjesečne plaće isplaćene radniku za svaku godinu staža kod tog poslodavca, u slučaju otkaza kao "tehnološkog viška" iako je bilo dogovreno i u ranijim verzijama nacrta zakona utvrđeno da je to jedna polovina prosječne mjesečne plate radnika za svaki mjesec;

- u članu 113. uvrđena je obaveza radnika za podnošenje zahtjeva za zaštitu prava prvo poslodavcu, a zatim pred sudom i skraćen je rok za podnošenje tužbe sudu sa godinu na 30 dana;

- u dijelu Prijedloga koji se odnosi na reprezentativnost, ispušten je dio o reprezentativnosti udruženja poslodavaca za određenu djelatnost - član 127.;

- nema odredbi o načinu utvrđivanja reprezentativnih sindikata u djelatnostima-granskih sindikata. Ovakve odredbe izazvat će probleme kod zaključivanja granskih kolektivnih ugovora;

- u članu 137. stav 1 i 2. nije ispravljena dogovorena odredba koja se odnosi na zaključivanje Općeg i granskih kolektivnih ugovora i u kojoj je trebalo navesti da te ugovore zaključuju reprezentativni sindikati na teritoriji Federacije BiH, a ne «osnovani za teritoriju Federacije» jer to dovodi u pitanje kako Savez, tako i granske sindikate
osnovane na nivou BiH, odnosno za teritoriju BiH;

- u istom članu nije dodata već navedena odredba o zaključivanju kolektivnih ugovora budžetskih korisnika, korisnika vanbudžetskih fondova i drugih djelatnosti koje ne pripadaju udruženjima poslodavaca;

- u članu 140., očito u samostalnim komunikacijama sa poslodavcima, ubačeno je da se kolektivnim ugovorom  obavezno reguliše postupak otkazivanja kolektivnog ugovora i razlozi i rokovi za njegovo otkazivanje, a što je bio zahtjev poslodavaca koji Savez nije prihvatio;

- zbog izmjene u članu 140. izvršena je izmjena člana 146. i izbrisan je dio koji je utvrđivao da se kolektivni ugovor može otkazati samo ako je ta mogućnost predviđena kolektivnim ugovorom.
Obzirom da je članom 140. utvrđena obaveza regulisanja pitanja otkaza to je izvršena i izmjena člana 146;

- u članu 157. utvrđeno je da se ESV formira sporazumom,a ne zakonom kako je to bilo predviđeno, iako su ostale odredbe da se njegove nadležnosti, sastav i druga pitanja regulišu zakonom;

- u dijelu kaznene odredbe - član 171. povećan je raspon kazne za poslodavca koji ne zaključi ugovor o radu i to na iznos do 10.000,00 KM umjesto dosadašnjih 5.000,00 KM, ali je i izbrisan dio odredbe koji istu kaznu propisuje i za slučaj neprijavljivanja radnika na obavezno osiguranje;

- u članu 172. izvršene su izmjene za određene članove u zavisnosti od izmjena u samom tekstu zakona, npr. tačka 17. nema kazne za nedostavljanje odluke o prekovremenom radu inspekciji rada, jer je takva obaveza brisana;

- u članu 172. Stav 1 tačka 39. brisana je kazna ako poslodavac otkaže ugovor o radu roditelju djeteta sa težim smetnjama u razvoju, a koji se koristi pravima po tom osnovu - član 68. zakona.

Na sjednici Glavnog odbora SSS BiH, održanoj 20.12.2012. godine zaključeno je da:

- Ukoliko u Parlament Federacije BiH bude upućen Prijedlog zakona o radu koji nije dobio podršku Sindikata i koji je pripremljen suprotno obavezujućim procedurama i bez uvažavanja mišljenja Sindikata, Savez samostalnih sindikata BiH će organizovati masovne proteste i iskoristiti sve zakonom dozvoljene metode da se taj radnički Ustav ne usvoji u obliku koji je poguban za radnike u Federaciji BiH;

- S tim u vezi granski sindikati i kantonalni odbori treba da budu spremni da u svakom momentu animiraju svoje članstvo i pripreme se za dolazak što većeg broja svojih članova na proteste ukoliko se za istim ukaže potreba.

II PREDNACRT ZAKONA O ŠTRAJKU

U 2012. godini su započete aktivnosti na izmjenama i dopunama Zakon o štrajku.

Ministarstvo rada i socijalne politike FBIH je u mjesecu oktobru/listopadu 2012. godine Savezu samostalnih sindikata BiH dostavilo tekst Prednacrta zakona o štajku, koji je dostavljen svim granskim sindikatima s molbom za dostavu primjedaba, prijedloga i sugestija na isti.

Samostalni sindikat osnovnog obrazovanja i odgoja BiH je uzeo aktivno učešće i tekst Prednacrta zakona o štrajku 24.10.2012. godine dostavio svim članovima Glavnog odbora SSOOiO BiH.

Također, na osnovu zaključka sa sjednice ESV-a za teritoriju FBIH, koja je održana 20.11.2012. godine, formirana je i Radna grupa za usklađivanje odredaba Prednacrta zakona o štrajku, a u kojoj naš Sindikat putem predstavnika SSOOIO BIH u ESV-u za teritoriju FBIH ima aktivno učešće.

III PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O IZVRŠNOM POSTUPKU FBIH

Usvajanjem Zakona o izmjeni Zakona o izvšnom postupku Federacije Bosne i Hercegovine u mjesecu aprilu/travnju 2012. godine, brisan je stav 6 člana 138. Zakona o izvršnom postupku, kojim je bila utvrđena obaveza svih nivoa vlasti u Federaciji BiH koji imaju izvršne sudske presude da u svojim budžetima/proračunima predvide sredstva u iznosu od najmanje 5% od ukupnog budžeta/proračuna za isplatu sudskih izvršnih rješenja.

Prilikom rasprave o Nacrtu ovog zakona na 86-10. sjednici Ekonomsko-socijalnog vijeća za teritoriju Federacije BiH, brisanje ove odredbe nije prihvaćeno od socijalnih partnera – Udruženja poslodavaca FBiH i Saveza samostalnih sindikata BiH, već je dogovoreno da radna grupa predstavnika socijalnih partnera iznađe najbolje moguće rješenje stava 6 člana 138. Zakona.

Na sastanku rukovodstva Saveza samostalnih sindikata BiH i predstavnika političkih partija u Parlamentu FBiH, održanom 23. aprila/travnja 2012. godine, usvojeni su i potpisani zaključci u kojima je, između ostalog, navedeno da će se pratiti primjena Zakona o izmjeni Zakona o izvršnom postupku u narednih šest mjeseci i u zavisnosti od ocjena o njegovoj primjeni pristupiti hitnim izmjenama.

Obzirom da kantonalne/županijske vlade u posljednje vrijeme svojim zaključcima i odlukama izražavaju nepoštivanje odredaba granskih kolektivnih ugovora i uskraćuj u jasna i precizno definisana prava koja proističu iz istih, realizacija izvršnih sudskih presuda, odnosno rješenja o izvršenju po tim presudama, mogu se izvršiti samo sa partije budžeta kojom su predvidjena sredstva za izvršenje sudskih presuda, neophodno je dopuniti član 138. stavom 6 na navedeni način da obavezno planirani iznos bude u rasponu od najmanje 1,5% - 2%, a ne 5% kao
što je to bilo prije donošenja Zakona o izmjeni Zakona o izvršnom postupku kojim je ovaj stav brisan.

Na ovaj način otkloniti će se mogućnost nastajanja potpune pravne anarhije do koje će doći nemogućnošću realizacije pravosnažnih i izvršnih sudskih presuda.

Zbog svega navedenog, Savez samostalnih sindikata BiH je 22.8.2012.godine, Parlamentu Federacije BiH uputio Amandman na član 138. Prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o izvršnom postupku, a zatim je isti 17.12.2012. godine ponovo dostavio za oba doma Parlamenta Federacije BiH i Klubovima poslanika parlamentrarnih stranaka, sa zahtjevom da Parlament Federacije BiH prihvati prijedlog Saveza samostalnih sindikata BiH i član 138. Zakona o izvršnom postupku dopuni predloženim stavom 6., koji glasi:

"Svi nivoi vlasti u Federaciji Bosne i Hercegovine (Federacija, kanton, grad i općina) koji imaju izvršne sudske presude dužni su u svojim budžetima predvidjeti sredstva za isplatu sudskih izvršnih rješenja na teret tih budžeta u iznosu od najmanje 1,5% do 2% ukupnog budžeta.“.

Imajući u vidu da je donošenje Zakona o izmjenama i dopunama u toku, smatramo da je neophodno izvršiti sve neophodne izmjene kako bi stupanjem na snagu zakona bili stvoreni uslovi za njegovu primjenu, a čime bi se članovima sindikata obezbijedila isplata sudskih presuda i spriječilo ugrožavanje sindikalnih prava i sloboda.

Na posljednjoj sjednici Predstavničkog doma Parlamenta FBIH, održanoj 19.12.2012.godine, sa predloženog dnevnog reda sjednice povučen je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o izvršnom postupku FBIH.

* * *

U vezi sa navedenim, Glavni odbor SSOOiO BiH je na svojoj Devetoj sjednici, održanoj 22.12.2012. godine u Zenici, najoštrije osudio procedure donošenje Prijedloga zakona o radu FBIH, Prednacrta zakona o štrajku i Prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o izvršnom postupku FBIH, te zaključio da će se u vezi s tim uputiti oštra reakcija prema Vladi Federacije BiH, Savezu samostalnih sindikata BiH i javnosti.

Donesen je i zaključak da će se od Saveza samostalnih sindikata BiH zatražiti hitno poduzimanje svih zakonom dozvoljenih mjera u cilju sprječavanja usvajanja navedenih zakona u trenutnim prijedlozima teksta, kao i redovno informisanje svih granskih sindikata o statusima navedenih zakona.

Samostalni sindikat osnovnog obrazovanja i odgoja BiH će se suprotstaviti svim oblicima i pokušajima otkazivanja kolektivnih ugovora i nepoštivanja važećih propisa iz oblasti radnog zakonodavstva, kao i presuda sudova, a predsjednik Samostalnog sindikata osnovnog obrazovanja i odgoja BiH neće biti iza, već ispred svojih članova u svim oblicima sindikalne borbe, jer naša osnovna zadaća je očuvanje i poboljšanje ekonomsko-socijalnog statusa i prava radnika koje predstavljamo, te očuvanje i unapređenje postojećih koletivnih ugovora.

Također, Samostalni sindikat osnovnog obrazovanja i odgoja BiH će insistirati na izmjenama Zakona o principima lokalne samouprave u Federaciji Bosne i Hercegovine«Službene novine Federacije BiH», broj 49/06 i to u dijelu koji se odnosi na obrazovanje, s intencijom da se obrazovanje apsolutno ne tretira ovim Zakonom, jer prijenos nadležnosti obrazovanja na općine ugrožava pravo učenika za kvalitetnim obrazovanjem, kao i radno-pravni i ekonomsko-socijalni položaj članova Sindikata.

S poštovanjem,

Predsjednik SSOOiO BIH

Selvedin Šatorović

 

vijesti

Green Red Blue

COPYRIGHT SSOOiOFBiH KO KS 2009-2015

Premium templates by www.bigtheme.net free download.

София Дървен материал цени

Online bookmaker Romenia bet365

Germany bookmaker bet365 review by ArtBetting.de