Evropski komitet sindikata obrazovanja (ETUCE), koji je sastavni dio svjetske Internacionale obrazovanja (EI) – međunarodne sindikalne organizacije koja broji preko 30.000.000 članova u 173 države udruženih kroz 402 sindikata obrazovanja, u Beču je 26. – 27. novembra 2014. godine organizirao specijalnu konferenciju pod nazivom „Budućnost učiteljske profesije“ kojoj je prisustvovalo preko 250 delegata iz 41 evropske zemlje.
Samostalni sindikat osnovnog obrazovanja i odgoja FBiH (SSOOiO FBiH) su predstavljali:
- Selvedin Šatorović, predsjednik SSOOiO FBiH, koji je na Konferenciji bio u funkciji člana ETUCE Komiteta i
- Saudin Sivro, član Upravnog odbora SSOOiO FBiH, delegat na Konferenciji ispred SSOOiO FBiH.
U uvodnom dijelu Konferencije prisutnima su se obratili:
- Kristin Blauer (Christine Blower) – predsjednica ETUCE,
- Fred van Luven (Fred Van Leeuwen) – generalni sekretar EI i
- Martin Romer (Martin Romer) – direktor EI za Evropu.
Pored njih, u plenarnom dijelu uvodničari – eksperti su bili:
- Džon Mek Bit (John MacBeath) – profesor emeritus na Univerzitetu Kembridž koji je govorio o izazovima za učiteljsku profesiju na osnovu međunarodnih istraživanja procjena znanja i vještina (PISA i PIAAC),
- Havier Parts-Mone (Xavier Parts-Monne) – generalni direktor generalnog direktorata Evropske Komisije (EK) za obrazovanje i kulturu, koji je iznio stavove EK o budućnosti učiteljske profesije,
- Dr. Rina Vurikari (Riina Vuorikari) – istraživač i Iv Puni (Yves Punie) – stariji naučnik na Institutu za napredne tehnološke studije iz Španije su govorile o „otvorenom“ obrazovanju, učiteljskoj profesiji 2030. godine i novim pravilima i modelima podučavanja,
- Suzan Li Robertson (Susan Lee Robertson) – profesorica sociologije obrazovanja na Bristol Univerzitetu je govorila o ekonomskoj krizi i socijalnim razlikama.
Na Konferencije su usvojene dvije bitne rezolucije: rezolucija o budućnosti nastavničke profesije i rezolucija o utjecaju neoliberalne politike na obrazovanje, te dvije ETUCE politke: politika osiguranja kvaliteta u visokom obrazovanju i politika rane faze istraživača.
Tokom Konferencije najvažnije i najduže diskusije su se vodile o sljedećim pitanjima: finansiranje i javno-privatno partnerstvo u obrazovanju, inovacijama u obrazovanju, evropskom socijalnom modelu koji je pod pritiskom socijalnih nejednakosti i nastavničke profesije.
Pored navedenog Konferencija je radila i u tri radne grupe koje su imale zadatak da daju konkretne prijedloge na osnovu kojih su definisane konkretne aktivnosti i sindikalna strategija u narednom periodu po pitanju budućnosti učiteljske profesije.