U četvrtak, 05.07.2012. godine u Oslobođenju je izašao članak pod naslovom "Najveći prosjek đaka po razredu ima KS"
kojeg prenosimo u potpunosti:
Najveći prosjek đaka po razredu ima KS
U Sindikatu osnovnog odgoja i obrazovanja Kantona Sarajevo bave se raspodjelom nastavnog osoblja po školama, tačnije zbrinjavanjem tehnološkog viška, koje se obavlja krajem svake školske godine u saradnji sa kolegama iz srednjoškolskog obrazovanja.
Kako nam je kazao predsjednik Sindikata osnovnog obrazovanja Saudin Sivro, srednje škole još nisu dostavile podatke, tako da se ni konačni izvještaj još neće slati ka resornom ministarstvu.
- Imamo zahtjeve nekoliko škola poput Šeste OŠ i područne škole u Srednjem da se umjesto dva, formiraju tri odjeljenja sa manje učenika. Mislimo da bi Ministarstvo tu trebalo imati sluha, jer je bolje raditi sa 20 nego 30 djece, imajući u vidu da se u razredima nalaze i učenici sa posebnim potrebama, a da Kanton Sarajevo u FBiH ima najviše učenika po odjeljenju, istakao je Sivro.
Borba za svaki čas
Prema Sivrinim riječima, sa 61 izvršiocem viška od prošle godine sada ih je 58,5, što predsjednik Sindikata objašnjava činjenicom da se u školama nastavnici "bore za svaki čas".
- Imamo 325 kadrovskih potreba, a sa druge strane problem su nastavnici geografije, hemije, historije i likovne kulture, zbog male norme. Potrudit ćemo se da im nađemo angažman, kako ne bismo morali tražiti dodatna izdvajanja u budžetu, pa ćemo im tražiti mjesto u drugim školama. Prošle godine smo tako uštedjeli dva miliona maraka, napomenuo je Sivro.
Neki od direktora osnovnih škola zatražili su da trajni angažman profesora, a ne da jedan predmet predaje po njih troje, kao što je slučaj sa OŠ "Isak Samokovlija" te Čengić-Vila I.
- Izaći ćemo u susret tim zahtjevima koje smo dobili u pisanoj formi, ali imamo i nerazumnih odluka direktora, iz prošlih godina, gdje je dolazilo do upošljavanja profesora sociologije na neodređeno vrijeme i to na pola norme, naglasio je Sivro.
A da li će Ministarstvo nauke, obrazovanja i mladih odobriti formiranje više odjeljenja u pojedinim školama zavisi od odluke Vlade KS-a, kazao nam je savjetnik ministra Sretko Žmukić.
- Čim je više odjeljenja, odmah to znači i povećanje broja uposlenih, o čemu Ministarstvo ne može samo odlučiti. Ukoliko su slučajevi opravdani, potrebno je da dobijemo pisane upite sa kojima ćemo ići na Vladu. Svako dijete sa posebnim potrebama se računa kao dva đaka, a normalno je da je teško raditi ako odjeljenje ima maksimum učenika, odnosno njih 32, napomenuo je Žmukić.
Prijedlog Vladi
Žmukić je podsjetio kako su normativi jasni te da odjeljenje ne može imati 40 učenika, ali da se isto tako ne može formirati bez 18 đaka.
- Tačno je da ima poteškoća sa profesorima koji rade u nekoliko škola radi ispunjenja norme, ali u tim slučajevima upravo reaguje komisija za zbrinjavanje tehnološkog viška. Nasuprot tim teškoćama, popunjavanjem 12 časova, ipak se riješi upošljavanje tri nastavnika, zaključio je Žmukić.
Iz Sindikata su poručili kako od Ministarstva očekuju da se odobri formiranje tri umjesto dva odjeljenja, jer je u mnogim školama premašen optimum od 24 đaka po razredu.
IZVOR: www.oslobodjenje.ba