SSOOiOFBiH KANTONALNI ODBOR KANTONA SARAJEVO

BROJ POSJETA

3500868
DanasDanas48
JučeJuče1215
Ove sedmiceOve sedmice1201
Ovaj mjesecOvaj mjesec32460
UKUPNO:UKUPNO:3500868

BAZEN.BA

PRATITE NAS NA FB:

PRIJAVLJENI

Ko je na portalu: 57 gostiju i nema prijavljenih članova

Izvještaj sa seminara, 27.6.12.

U Sarajevu je 27. juna 2012. godine održan prvi seminar u okviru projekta  "Razvijanje kompetencija nastavnika u javnim ustanovama osnovnim školama Kantona Sarajevo". Seminar je organizovao SSOOiO BiH KS s ciljem upoznavanja članstva o novim načinima rada i kompetencijama. 

Skup je pozdravio ministar obrazovanja, nauke i mladih Kantona Sarajevo, prof. dr. Fahrudin Oručević. Naglasio je važnost rada sindikata te podržao projekat. Osim njega članovima sindikata obratili su se i Ismet Bajramović, predsjednik SSS BiH, Selvedin Šatorović, predsjednik  SSOOiO BiH te Saudin Sivro, predsjednik KO SSOOiO BiH KS.

O Reformskim procesima u predškolskom i osnovnom obrazovanju KS govorio je Abid Fejzić, pomoćnik ministra za obrazovanje, nauku i mlade KS. U svom izlaganju istakao je važnost teme te naglasio da svi učesnici u ovom procesu moraju biti upoznati sa prednostima i nedostacima sadašnjeg sistema. Iako i sam nije zadovoljan određenim segmentima obrazovanja, pozvao je članove sindikata na zajedničku borbu za bolji položaj nastavnog kadra ali i svih drugih, direktnih i indirektnih učesnika u nastavnom procesu. Nije ponudio konkretno rješenje ali je naglasio da ..." samo zadovoljan nastavnik i profesor može na adekvatan način obrazovati djecu". U praksi se pokazalo da, upravo oni koji su direktno uključeni u obrazovni proces, nisu zadovoljni svojim statusom i uslovima rada.

There is no image or category is unpublished or not authorized

O rezultatima istraživanja u javnim ustanovama osnovnim školama u KS gvorio je Nihad Salkić, nastavnik informatike u JU OŠ "Srednje" Ilijaš. Nakon analize sprovedene ankete utvrđeno je da veliki broj nastavnika sa VSS, svoj posao obavljaju u lošim uslovima i nezadovoljni su svojim statusom u sistemu. Veliki problem predstavlja manjak stručnog kadra, veliki broj uposlenika ima ugovore na određeno, a prisutan je i strah od nadređenih. Uposlenici nisu zadovoljni podrškom koju dobijaju, odnosno, ne dobijaju od resornog ministra ali i premijera KS. 

Zakon i podzakonski propisi u službi kvalitetnog obrazovanja, bila je tema o kojoj je govorila Jasmina Mehmedović, prosvjetni inspektor u KU za inspekcijske poslove. Istakla je da je inspekcijski nadzor pokazao veliki broj propusta u radu određenih škola na području KS. Najčešći problem je, ističe, neriješen radno-pravni status uposlenika, uslovi u kojima rade ali nerijetko i mobing o kojem se rijetko govori. Istakla je da je lično bila protiv uvođenja devetogodišnjeg osnovnog obrazovanja ali da je niko iz Komisije nije podržao. Smatra da je uvođenje novih sistema rada kao što su novi način ocjenjivanja i određivanje novih kompetencija nastavnika olakšavajuća okolnost i za djecu i za nastavni kadar. Ova tema izazvala je veliko interesovanje  prisutnih. Najveći broj pitanja odnosio se na Kolektivni ugovor, iskorištenost kapaciteta stručnih aktiva, proces reforme obrazovanja, ugovori na neodređeno, Pravilniku o tehnološkom višku, tužbama i regresu.

O doprinosu nevladinog sektora kvalitetnom i pravičnom obrazovanju govorio je Zoran Petrovski, predsjednik NVO ZGRADE. Njegovo izlaganje odnosilo se, prije svega na poštivanje Deklaracije o dječijim pravima koju je BiH ratificirala ali je ne sprovodi u praksi. Istakao je da je ista situacija u osnovnim školama, što je vodljivo po samom stavu učesnika seminara, jer se sva pitanja i sugestije odnose samo na njih a niko nije spomenuo djecu u cjelokupnom procesu (op. aut). Takav stav izazvao je negodovanje prisutnih koji su naglasili da je situacija drugačija i djeca bi bila zadovoljnija, jer samo zadovoljan nastavnik može djeci na pravi način prenijeti znanje. Nismo dobilo konkretan odgovor na koji način NVO može doprinijeti kvalitetnijem obrazovanju.(op. aut)

Značaj i uloga modernih sindikata u reformskim procesima, sa kakvim problemima se sindikat susreće te poređenja i iskustva sindikata susjednih zemalja ali i sindikata regije, prenijela je Lejla Č. Sućeska, šef odjela za međunarodnu saradnju i informisanje u SSS BiH. Istakla je da je sindikat danas mnogo jači nego prije 10 godina ali i dalje ne dovoljno jak da se zbog ličnih interesa pojedinaca ostvare određena prava. Nismo brojni koliko kolege u Švedskoj ili Velikoj Britaniji ali smo svakako na pravom putu da sindikat oblikujemo u ono što jeste njegova osnovna funkcija a to je zaštita radničkih prava, istakla je Sućeska. Nažalost, veliki broj radnika nije član sindikata ali od njega očekuje pomoć kada im zatreba. Moderni sindikati danas ravnopravan su partner vlasti u većini evropskih zemalja. U nekim su sindikati toliko jaki da su stranka koja na izborima dobije veliko povjerenje glasača. Ukoliko se i u našem okruženju bude poštovalo pravilo i način rada sindikata, u nekoj skorijoj budućnosti i naš sindikat biće dovoljno jak da se izbori sa svim nedaćama sa kojima se danas susreće.

Faruk Bešlić, predsjednik KO SSVOONK BIH KS, govoreći o doprinosu sindikata u primjeni zakonskih propisa govorio je o nekim ličnim iskustvima ali i nezadovoljstvu kvalitetom i intenzitetom saradnje sa direktorima srednjih škola ali i resornim ministrom i premijerom. Naglasio je da se osnovno i srednje obrazovanje u KS ne mogu dijeliti. Ciljevi i problemi su isti i mogu se riješiti samo jedinstvom u stavovima. Bešlić ističe da je do sada bilo pokušaja opstriuranja rada sindikata ali bezuspiješno.

Zaključak učesnika seminara bio je da je upravo jedan ovakav skup došao u pravo vrijeme sa pravim sagovornicima. Želja je prije početka školske godine organizovati još jedan, sličan skup, kako bi bilo razgovarano o eventulanim pomacima ili dodatnim poteškoćama.


Rezultate upitnika sa seminara možete preuzeti OVDJE

 

 

 

 

vijesti

Green Red Blue

COPYRIGHT SSOOiOFBiH KO KS 2009-2015

Premium templates by www.bigtheme.net free download.

София Дървен материал цени

Online bookmaker Romenia bet365

Germany bookmaker bet365 review by ArtBetting.de