Nakon što je 12.06.2012. godine Oslobođenje pisalo o problemu izbora direktora osnovnih škola, putem jednog od najčitanijih portala www.klix.ba oglasio se Centar civilnih inicijativa ukazujući na neprihvatljivo ponašanje g-dina Hamze Dobrače, predsjednika Udruženja direktora sarajevskih osnovnih škola.
Smatramo da direktore, u skladu sa zakonom i podzakonskim aktima, trebaju napokon ravnopravno i transparentno birati svi roditelji isključivo putem Vijeća roditelja, a ne organizacijom izbornih procesa u školama u kojima se politika čvrsto ukorijenila i u kojima se pojedini direktori ponašaju kao "veliki bossovi". Depolitizacija obrazovanja je da sve tri strukture, u skladu sa Okvirnim zakonom, putem svojih predstavnika u školskim odborima biraju ko će biti direktor.
Oštro osuđujemo izjavu kojom se jedna od najvažnijih karika u obrazovnom sistemu, roditelji naših učenika, porede, a kamoli nazivaju "ulicom". Roditelji su naši partneri i uvijek će to biti. Roditelji nam "predaju" u amanet ono najvrednije što imaju, svoju djecu, a amanet se čuva i njeguje. Roditelji zaslužuju naše duboko poštovanje i niko ne smije da ih vrijeđa.
Dugogodišnji direktori poput g-dina Dobrače su već odavno trebali otići u "(ne) zasluženu" penziju jer na ovakav način daju ružnu sliku o zaposlenicima u osnovnom obrazovanju koji svoj cijeli radni vijek posvjećuju djeci, trude se da ih pravično i kvalitetno odgoje, poduče i pripreme za životna iskušenja.
Nije nam jasno zašto se g-din Dobrača boji pritiska roditelja koji bi zbog neposrednog izbora tražili bolju ocjenu, kada je poznato da je u školskoj 2010/2011. godini u "njegovoj" školi srednja ocjena uspjeha bila 4,60. Ko je tada vršio pritisak i na koga? I da li to g-din Dobrača inače može dati bolju ocjenu? U njegovom slučaju je evidentno jedno, teško je biti direktor, a još teže ne biti!
U potpunosti se slažemo sa Kenanom Vučjakom, direktorom JU OŠ "Isak Samokovlija", posebno sa konstatacijom da se CCI razumiju u obrazovanje kao on u nuklearnu fiziku.
Nameće se pitanje koji je interes menadžera iz CCI-ja u ovom slučaju i zašto se želi unijeti nered u obrazovanje?
Gospodi iz CCI-ja poručujemo da u fokus i centar svoje pažnje i "velikih projekata i inicijativa" stave učenike osnovnih škola jer od 68 direktora u javnim ustanovama u Kantonu Sarajevo većinu čine čestiti, stručni i "depolitizirani" direktori koje ne treba "ograničavati" i "zastrašivati". S druge strane, one koji to nisu treba pod hitno smijeniti.