Portal INDEX.BA
Korištenje mobilnih telefona u nastavi postalo je sasvim normalna aktivnost za učenike širom svijeta, ali i u Bosni i Hercegovini.
U vrijeme korona virusa, kada je nastava održavana online, mobiteli, laptopi i tableti pokazali su se efikasnim, jer je jedino na taj način bilo moguće održavati nastavu. No, upit samom procesa obrazovanja mnogi su sporili.
Iz razgovora sa nastavnicima nekoliko srednjih škola u Federaciji BiH saznajemo da mnogi učenici časove provode listajući “TikTok”, “Instagram”, “Facebook”, zanemarujući nastavu.
Po uzoru na pojedine evropske zemlje koje su zabranom korištenja mobitela smanjile nasilje u školama, praksa zabrane unošenja mobitela na nastavu već je zaživila u nekim školama u Srbiji, istu praksu slijedile su i pojedine škole u Hrvatskoj.
“Problem nastaje što se na ovaj način opstruira i ugrožava obrazovni proces, što se dešava gotovo svakodnevno. Ne samo da mobiteli štete nastavnom procesu, nego su doprinijeli tome da su se druženja đaka u školama međusobno smanjila. Također, učenici gledaju kakav ko uređaj mobilni ima. Podcjenjuju se i ismijavaju oni kod kojih mobiteli nisu skupi, dakle, djeca su podjeljena i po tom osnovu”, kažu pedagozi.
Saudin Sivro, predsjednik Sindikata osnovnog obrazovanja i obrazovanja Kantona Sarajevo u izjavi za Index.ba kazao je da se posljednjih godina vodi rasprava o tome da li u školama učenicima treba zabraniti upotrebu mobilnih uređaja.
“Ovo pitanje treba posmatrati iz ugla pravilne i svrsishodne upotrebe a ne kao dilemu da li zabraniti ili ne zabraniti mobitele u školama. Mi djecu trebamo naučiti kako da napredne tehnologije iskoriste da unaprijede kvalitet svojih života i da ne postanu ovisnici i “robovi” materijalnog i virtuelnog svijeta”, stava je Sivro.
Portal Index.ba zanima mišljenje roditelja, učenika, nastavnika, sindikatai i svih koji su uključeni u nastavni proces da li odobravaju ovakvu potencijalnu mjeru u školama?
Anketa se nalazi OVDJE