Zadovoljstvo učenika je bitnije od profita firmi, mišljenja direktora, ministara ili bilo koga od nas odraslih
Prazni sendviči i bahata obećanja: Učitelji i nastavnici su ogorčeni onim što se servira učenicima slabijeg materijalnog statusa
Učitelji i nastavnici su ogorčeni užinama koje se serviraju djeci, a direktori kažu da je sve pod kontrolom
BEZ PRITUŽBI
- U našoj školi se vodi računa o ishrani djece, kao i o svemu ostalom što na bilo koji način utječe na psihičko i fizičko zdravlje naših učenika. U našoj školskoj kantini nema gaziranih pića i hrane koja ne zadovoljava Pravilnik o zdravoj ishrani učenika. Sendviči su u skladu sa cijenom i nismo imali pritužbi ni od roditelja, a ni od djece, rekao nam je Sanjin Bezdrob, direktor OŠ “Osman Nuri Hadžić”.
Isto iskustvo je i u OŠ Čengić-Vila. Direktor Asmir Zukić je zahvalan općinama koje su pronašle način da pomognu učenicima i kroz besplatne užine.
Sekretar u OŠ Aneks Muzafer Kurtović naglašava da niko od roditelja nikada nije reagovao zbog nekvalitetne ishrane djece, te da je sve svježe, nutritivno bogato i da odgovara zdravstvenoj ispravnosti.
S obzirom na to da općine plaćaju užine, sasvim bi razumljivo bilo da načelnici provjere gdje i za što odlazi njihov novac. Upravo to smo i pitali načelnike općina, a odgovore smo dobili samo iz Općine Centar.
- Ova lokalna zajednica isplaćuje sredstva dobavljačima užina koji imaju sklopljene ugovore sa obrazovnim ustanovama/osnovnim školama, a na osnovu spiskova djece dostavljenih od strane škola i fakture za svaki mjesec pojedinačno. Dakle, Općina Centar ne bira dobavljača, ali u redovnoj komunikaciji sa obrazovnim ustanovama utvrdili smo da je kvalitet užina uvjetovan propisima Pravilnika o ishrani učenika u osnovnim i srednjim školama KS-a i da do sada nisu evidentirane pritužbe prema školama, rekla nam je Envera Pandžić, šef Odsjeka za informisanje u Općini Centar.
Saudin Sivro, predsjednik Sindikata osnovnog odgoja i obrazovanja KS-a i nastavnik u OŠ “Hamdija Kreševljaković”, naglasio je da je kvalitet užina u osnovnim školama, ne samo onih koje se finansiraju iz budžeta općina, dugogodišnji problem o kojem se u javnost nikako ili vrlo malo pričalo.
- Učenici i njihovi roditelji su najpozvaniji da govore o ovoj temi, a svi u školama znaju da postoji. Šutnja o ovoj temi je sramota svih nas i nema opravdanja. Prethodnih godina smo često slušali futuristička obećanja iz Ministarstva da će se učenici u školama hraniti zdravo i da će se u potpunosti implementirati Pravilnik o zdravoj ishrani učenika. Nažalost, to se nije desilo. Inače, prehrambene navike učenika direktno zavise i od imovinskog stanja porodice u kojoj odrastaju pa je teško očekivati da će se u skorije vrijeme stanje po pitanju ishrane u školama drastično promijeniti.
INSPEKCIJE
Sindikat je u vezi s poboljšanjem kvaliteta ishrane u školama imao socijalni dijalog sa bivšim ministrom Elvirom Kazazovićem i kao jedan od rezultata je ovaj podzakonski akt. Nažalost, vrlo loša ministrica Zineta Bogunić i lošija od nje po ovom pitanju Naida Hota-Muminović su odbijale razgovarati sa Sindikatom o temama koje se direktno ne tiču radnika, a bivši ministar Anis Krivić je bio ministar u vrijeme pandemije kada je ovo bilo sekundarno pitanje, kaže Sivro.
Dodaje da u ovom slučaju Ministarstvo za odgoj i obrazovanje KS-a mora poduzeti aktivnosti iz svoje nadležnosti i putem inspekcija, školskih odbora, vijeća roditelja i sindikalnih podružnica u školama da se u potpunosti primijene zakonski propisi i osigura kvalitetna ishrana u školama bez obzira na to da li se radi o doniranim ili užinama kupljenim novcem roditelja učenika.