Broj: 751/20
Sarajevo, 8.5.2020. godine
VLADA KANTONA SARAJEVO
n/r Nenadić Mariu, premijeru
MINISTARSTVO ZA OBRAZOVANJE, NAUKU I MLADE KANTONA SARAJEVO
n/r mr. Krivić Anisu, ministru
PREDMET:Primjedbe na usvojene Izmjene i dopune budžeta Kantona Sarajevo,dostavljaju se.
Poštovani,
poznato Vam je da je Skupština Kantona Sarajevo usvojila rebalans Budžeta Kantona Sarajevo za 2020. godinu. Zbog pandemije izazvane Corona virusom (COVID-19), a koja je definitivno uzela danak u svim sferama života i djelovanja, smatramo da se rebalansom budžeta mogu postići određeni efekti u cilju saniranja posljedica pandemije. Međutim, analizirajući pomenuti rebalans budžeta uvidjeli smo da su napravljene određene uštede na teret obrazovnog sistema. Konkretno, radi se o umanjenju iznosa sredstava za predškolske ustanove i osnovne škole u Kantonu Sarajevo u ogromnom iznosu. Smatramo da u ovom trenutku ova oblast ulaže krajnje napore kako bi se nesmetano odvijao nastavni proces što je od izuzetne važnosti kako za učenike tako i za društvo u cjelini.
Prijedlogom rebalansa budžeta Kantona Sarajevo za 2020. godinu smanjen je ukupni budžet za osnovno obrazovanje za 3.130.936,00 KM ili procentualno za 2,42%, dodatna sredstva su umanjena posebno JU Djeca Sarajeva. Pri tome je 1/3 sredstava uzeta s pozicija ugovorenih usluga (u prosjeku 50%) i nabavke materijala. Ministarstvo finansija se pogrešno rukovodilo da s pozicije ugovorenih usluga škole daju „ugovore o djelu“, što nije tačno. Ugovorene usluge su školama pokrivale plaćanje računovodstvenih usluga obaveznih zakonom (37 škola korisnica Vortt d.o.o), te razne druge vitalne usluge bez kojih je nemoguć normalan rad poput: usluga dezinfekcije, deratizacije i dezinsekcije, usluga održavanja vatrodojave, usluge sigurnosnog monitoringa nad ustanovama koje nemaju noćne čuvare, usluge održavanja videonadzornih sistema, usluge ljekarskih pregleda radnika, poštanske usluge, usluge popravki na električnim mrežama te sanitarnim čvorovima i niz drugih usluga bez kojih škole ne mogu normalno funkcionisati. Za davanje ugovora o djelu i do sada je bila potrebna saglasnost resornog Ministarstva tako da je taj proces Vlada mogla lahko nadzirati. Što se tiče materijala, umanjenje te stavke zabrinjava, jer su umanjena budžetska davanja za nabavku prijeko potrebnih dezinfekcijskih sredstava, zaštitne opreme, higijene i sapuna za radnike i učenike. Time je rebalans apriori ugrozio početak nove školske 2020/2021. godine,u periodu postpandemijskog organiziranja redovnog rada i normalizacije nastavnog procesa. Ne želimo biti pogrešno shvaćeni, racionalizacije su nužne, ali smatramo da ima prostora za optimalniji i sigurniji rebalans budžeta. Solidarišemo se s privrednicima, ali smo stava da je sektor obrazovanja do sada platio najveći ceh u tom procesu, a Vlada se sastoji i od drugih resora. U posljednjim objavljenim Službenim novinama Kantona Sarajevo, (broj 16/20), evidentirano je da je sa budžeta obrazovanja Vlada preusmjerila već 2.145.000 KM za pomoć privredi, što čini 48,36% od ukupnog paketa pomoći privredi, u iznosu 4.435.000,00 KM. Možemo slobodno reći da sektor obrazovanja daje najjači doprinos spašavanju društva od pandemije. Slično kao i privrednici, osnovne škole i vrtići su pogođeni pandemijom, planirani vlastiti prihodi mogu se slobodno zaboraviti u ovim okolnostima, a pomoću kojih su ustanove mogle donekle kompenzirati gubitke izazvane rebalansom budžeta.
S tim u vezi, smatramo da trebate razmotriti rebalans i odmah početi pripreme za novi rebalans budžeta, najkasnije krajem avgusta/početkom septembra, pri čemu će se s trenutno nepotrebnih budžetskih stavki preusmjeriti novac na pozicije bez kojih nije moguće vratiti učenike u školske klupe.
Također, smatramo da je pomenutim rebalansom trebalo sredstva namijenjena za realizaciju Odluke o osnivanju JU Institut za preduniverzitetsko obrazovanje Kantona Sarajevo preusmjeriti ka Prosvjetno-pedagoškom zavodu, čime bi se kapaciteti samog Zavoda dodatno ojačali, što je od izuzetne važnosti za podizanje kvaliteta obrazovanja, a što je opredjeljenje samog Ministarstva za obrazovanje, nauku i mlade Kantona Sarajevo. Podsjećamo da je na prijedlog prethodneVlade Kantona Sarajevo, tadašnja većina u Skupštini Kantona Sarajevo, donijela Odluku o osnivanju gore navedenog Instituta te da je ovaj Sindikat tada izrazio svoje nezadovoljstvo, smatrajući da se na taj način samo dodatno povećava državna administracija, a istovremeno slabi Prosvjetno-pedagoški zavod, što je nedopustivo. Pored toga, ne možemo,a da ne napomenemo, da je sama Odluka o osnivanju JU Institut za preduniverzitetsko obrazovanje Kantona Sarajevo donesena suprotno propisanoj proceduri utvrđenoj u Uredbi o postupku i načinu pripremanja, izrade i dostavljanja propisa („Službene novine Kantona Sarajevo“, broj: 21/11-Novi prečišćeni tekst i broj: 30/11 i 23/15-Ispravka i broj: 26/17) u kojoj je propisano sljedeće:
˝Nosilac izrade propisa dostavlja Vladi:
-mišljenje Ureda za zakonodavstvo Vlade Kantona Sarajevo,
-mišljenje Ministarstva pravde i uprave o usklađenosti propisa s Evropskom konvencijom o zaštiti ljudskih prava i osnovnih sloboda i drugim pravnim aktima kojima je utvrđena zaštita ljudskih prava i sloboda˝. Također, bitno je napomenuti, da je pored navedenog, potrebno zatražiti i mišljenje Ministarstva finansija Kantona Sarajevo.
Pored navedenog, vrlo bitno je naglasiti da se Odlukom ne mogu povjeriti poslovi i nadležnosti Institutu, da se to isključivo mora uraditi donošenjem zakona, a prije toga je neophodno izmijeniti Zakon o organizaciji i djelokrugu organa uprave i upravnih organizacija Kantona Sarajevo.
Očekujemo da ćete u skladu sa svojim nadležnostima obustaviti dalje aktivnosti oko osnivanja gore navedenog Instituta jer je isti uistinu nepotreban,te da ćete Skupštini Kantona Sarajevo predložiti da poništi Odluku o osnivanju istog, a sredstva namijenjena za rad ovog Instituta preusmjeriti, kako smo gore naveli, u jačanje kapaciteta Prosvjetno-pedagoškog zavoda Kantona Sarajevo.
Srdačan pozdrav,
PREDSJEDNIK
Saudin Sivro
Dostaviti:
1. Naslovu,
2. Dopredsjednici i članovima Kantonalnog odbora,
3. Printanim i elektronskim medijima,
4. www.ssooioks.com,
5. a/a.