Zastupnici u Skupštini Kantona Sarajevo na drugoj radnoj sjednici u četvrtak, 31. marta 2011. godine usvojili su Budžet Kantona Sarajevo za 2011. godinu u iznosu od 716,5 miliona KM.
Uvodne napomene dao je ministar finansija KS-a Muhamed Kozadra koji je kazao da su u toku javne rasprave pristigle 144 primjedbe, a 99 posto njih odnosilo se na obećanje za određene stavke.
Kozadra je kazao da su svi zahtjevi opravdani, međutim, Vlada KS-a nije mogla prihvatiti te primjedbe budući da su se one odnosile na povećanje iznosa budžeta. Kada su sve primjedbe preračunate budžet je trebao biti povećan za 106 miliona KM..
Dodao je da je budžet stabilizirajući i realan u poređenju s ostvarenim prihodima u prethodne dvije godine, napominjući da će oko 200 miliona biti izdvojena za kapitalna ulaganja i razvoj, a sva zaduženja idu u razvojnu komponentu i nikako ta sredstva neće biti za plaće ili transfere koji nemaju karakter razvoja.
Nakon detaljnog obrazloženja o budžetu uslijedila je rasprava u kojoj su zastupnici iz opozicionih stranaka naglašavali da ovogodišnji budžet nije realan te da je potrošači.
Zastupnicima u Skupštini Kantona Sarajevo obratili su se i predstavnici sindikata budžetskih institucija i upozorili na situaciju u kojoj se nalaze, te najavili da će svoja prava tražiti tužbama koje će mnogo koštati.
Nakon iscrpne rasprave koja je trajala više od pet sati, budžet je usvojen sa 24 glasa za i 11 glasova protiv.
Zastupnici su usvojili i Zakon o izvršavanju budžeta za 2011. godinu.
Obraćanje Saudina Sivre, predsjednika Kantonalnog odbora SSOOiO BiH Kanton Sarajevo, Skupštini Kantona Sarajevo navodimo u cijelosti:
"SSOOiO BiH Kanton Sarajevo se zalaže za vladavinu prava, poštivanje kolektivnog ugovora i socijalni dijalog u kojem će se uvažavati ekonomska situacija u Kantonu Sarajevo. Zahvaljujemo se Vladi Kantona Sarajevo koja je u velikom dijelu prihvatila naš prvi amandman iz javne rasprave o preraspodjeli u razdjelu 21 što već za posljedicu ima povećanje broja porodilja u osnovnom obrazovanju za 55% te istovremeno daje sigurnost zaposlenicima u osnovnom obrazovanju po pitanju isplate bruto plata i naknada. Nadamo se da ćemo se zajedno sa Vladom i resornim ministarstvom u ovoj godini dogovoriti i naći rješenje da se napokon u obrazovanju plaća radno mjesto, a ne stručna sprema, a kako to ističe ministar Kozadra ne treba nam 26 miliona KM već samo 4, bar za nas 33%. Što se tiče tužbi koje je spomenuo ministar Kozadra, odgovornost za njih snosi prethodna, ali i ova Vlada, kao i sindikati koji nisu našli rješenje i dogovorili se kako bi pomirili dvije raealnosti: budžet i ugovorena prava. Zbog toga smatramo da je predloženi Budžet nužan, ali i nerealan, te očekujemo da ova Vlada neće biti kao prošla – očekujemo već sutra početak dogovora između Vlade i Sindikata i skori rebalans koji će zadovoljiti sve strane. Kada je u pitanju naš drugi amandman iz javne rasprave koji se odnosi na "unutrašnji rebalans" u okviru budžeta ministarstva obrazovanja i nauke koji je Vlada odbila usvojiti – treba znati da bi njime bilo onemogućeno racionalnije trošiti sredstva iz budžeta i to bi dovelo do značajnijih ušteda. Na kraju, pitamo ministra finansija zašto je nekada pod izgovorom da je to nemoguće zbog Zakona o izvršenju budžeta, a sada zbog priliva sredstava otvoreno i javno diskriminira i dezinformira 3795 zaposlenika u osnovnom obrazovanju? Sramota je da je plaća učiteljice koja je učila ministra, mene i sve vas za 270 KM manja od prosječne plaće u Kantonu Sarajevo. Skupštini i Vladi poručujemo da ukine naknade i poveča bruto plaće i tek tada se možemo nadati razvojnom budžetu i boljem sutra."