SSOOiOFBiH KANTONALNI ODBOR KANTONA SARAJEVO

BROJ POSJETA

3498114
DanasDanas115
JučeJuče2642
Ove sedmiceOve sedmice9431
Ovaj mjesecOvaj mjesec29706
UKUPNO:UKUPNO:3498114

BAZEN.BA

PRATITE NAS NA FB:

PRIJAVLJENI

Ko je na portalu: 64 gostiju i nema prijavljenih članova

Bajramović potpisao Protokol

 

 

 

 

U srijedu, 12.01.2011. godine u Domu sindikata BiH u Sarajevu Ismet Bajramović, predsjednik Saveza samostalnih sindikata BiH (SSSBiH), dr. Zlatko Lagumdžija, predsjednik SDP-a BiH, Sulejman Tihić, predsjednik SDA BiH, Mladen Ivanković, predsjednik Narodne stranke Radom za boljitak i Žarko Popović, dopredsjednik HSP-a su potpisali Protokol o međusobnoj suradnji. Protokol je osnova za budući dijalog između vlasti i sindikata, a potpisnici su, navedeno je u tekstu Protokola, obavezni raditi na partnerskim osnovama i u duhu socijalnog dijaloga.

U nastavku ove vijesti se nalazi tekst Protokola i Stavovi SSS BiH za dopunu dokumenta Osnove za formiranje vlasti u FBiH.

 

Rukovodeći se zajedničkim opredjeljenjem da Bosna i Hercegovina što hitnije treba vlast koja će najodlučnije pokrenuti i provesti reforme neophodne za rješavanje ekonomskih i socijalnih problema, jačanje pravne države i ispunjavanje uslova koje Bosnu i Hercegovinu vodi u euroatlantske integracije,

politički subjekti-potpisnici „Osnova za formiranje vlasti u Federaciji BiH i platforme zajedničkog nastupa u institucijama BiH u mandatnom periodu 2010-2014.” (u daljem tekstu: politički subjekti) i Savez samostalnih sindikata BiH na zajedničkom sastanku održanom 12. januara/siječnja 2011. godine u Sarajevu, utvrđuju

PROTOKOL O MEĐUSOBNOJ SARADNJI

I

Ovim Protokolom politički subjekti i Savez samostalnih sindikata BiH izjavljuju i svojim potpisima potvrđuju da integralni dokument, koji je osnova buduće zajedničke saradnje, čine „Osnove za formiranje vlasti u Federaciji BiH i platforma zajedničkog nastupa u institucijama BiH u mandatnom periodu 2010-2014.” i “Stavovi Saveza samostalnih sindikata BiH za dopunu dokumenta Osnove za formiranje vlasti u Federaciji BiH i platforma zajedničkog nastupa u institucijama BiH u mandatnom periodu 2010-2014.”

 II

Potpisnici Protokola se obavezuju da će na partnerskim osnovama i u duhu socijalnog dijaloga, a sa željom za poboljšanjem ukupnog stanja u Federaciji BiH i Bosni i Hercegovini raditi na implementaciji elemenata sadržanih u dokumentu iz tačke 1. ovog Protokola.

III

Ovaj Protokol ne utječe na samostalnost potpisnika u njihovom radu i realizaciji njihovih programskih zadataka, kao ni na njihov pravni status.

IV

Protokol stupa na snagu danom potpisivanja

SSSBiH: mr Ismet Bajramović, predsjednik

SDP BiH: dr Zlatko Lagumdžija, predsjednik

SDA: Sulejman Tihić, predsjednik

HSP BiH: dr Zvonko Jurišić, predsjednik

Narodna stranka Radom za boljitak: Mladen Ivanković Lijanović, predsjednik

                                                                                   

Sarajevo, 12. januar/siječanj 2011. godine


Prijedlog

U skladu sa Stavovima SSS BiH u vezi sa predstojećim Opštim izborima, upućenim političkim subjektima neposredno pred izbore održane u oktobru 2010. godine, odgovorima koje je jedan broj političkih partija i stranaka dostavio SSS BiH, te analize i usporedbe sa sadržajem zajedničkog međustranačkog dokumenta “Osnove za formiranje vlasti u Federaciji BiH i platforma zajedničkog nastupa u institucijama BiH u mandatnom periodu 2010-2014.”, Predsjedništvo Glavnog odbora SSSBiH je na sjednici održanoj 12. januara 2011. godine utvrdilo

Stavove Saveza samostalnih sindikata BiH za dopunu dokumenta “Osnove za formiranje vlasti u Federaciji BiH i platforma zajedničkog nastupa u institucijama BiH u mandatnom periodu 2010-2014.”

Savez samostalnih sindikata BiH, kao nezavisna, interesna organizacija radnika i ovom prilikom jasno ističe da je u potpunosti opredijeljen da, uz poštivanje demokratskih principa i ljudskih prava, svojim angažovanjem doprinese mijenjanju negativnog ekonomskog i pravnog stanja u Bosni i Hercegovini. Na to ga obavezuju programski ciljevi utvrđeni Statutom i kongresnim dokumentima, a prema kojima Savez samostalnih sindikata BiH svoje aktivnosti mora usmjeriti ka stvaranju pravnih i ekonomskih uslova koji će omogućiti brži privredni oporavak, veću zaposlenost, te ostvarivanje radnih i socijalnih prava svoga članstva. U skladu sa navedenim, SSSBiH pozdravlja opredijeljenost SDP, SDA, HSP i NSRZB da formiranje vlasti temelje na unaprijed utvrđenom dokumentu – platformi čija osnova su vizija i metode koje za cilj imaju oporavak i razvoj Federacije BiH i Bosne i Hercegovine, a ne matematičkoj raspodjeli funkcija po nacionalnoj osnovi.

Generalno gledano, Dokument sadrži zadovoljavajući procenat stavova SSSBiH, ali konkretnom analizom je utvrđeno da postoje određena pitanja koja SSS BiH smatra izuzetno bitnim i neophodnim u smislu njihovog prepoznavanja i realizacije, a koja nisu na odgovarajući način obuhvaćena, te je zbog toga neophodno uraditi dopunu “Osnova za formiranje vlasti u Federaciji BiH i platforma zajedničkog nastupa u institucijama BiH u mandatnom periodu 2010.-2014.” sa slijedećim sadržajem:

I  Euroatlantske integracije

  1. Intenzivirati aktivnosti i uključiti sindikat u sve procese koji se tiču ispunjavanja obaveza Bosne i Hercegovine koje proističu iz SSP-a.

  2. Izvršiti reviziju lokacija proglašenih kao perspektivna vojna imovina.

  3. U dijelu Državna imovina u kontekstu rješavanja pitanja državne imovine osigurati prepoznavanje i zaštitu imovine države, preduzeća, fondova i sl. koja se nalazi van granica BiH.

II  Politički i ekonomski prioriteti

U dijelu Principi za uspostavu i funkcioniranje vlasti:

1. Hitno završiti proces konstituisanja zakonodavne i izvršne vlasti na svim nivoima, jer nagomilani problemi, posebno u oblasti privrede, ne trpe daljnje odugovolačenje toga procesa.

U dijelu Promjena imidža zemlje i pokretanje novog investicionog ciklusa:

1.      Donijeti konkretne mjere čija će realizacija osigurati iskorjenjivanje korupcije i kriminala uz poštivanje principa da niko ne može imati bilo kakav imunitet u odnosu na kriminal i korupciju.

2.      Otvoriti javne radove u svim sektorima u kojima je to moguće.

3.      Obezbijediti značajno rasterećenje privrede donošenjem konkretnih mjera za  poticaj i stimulisanje privrede i posebno za zaštitu domaće proizvodnje  /smanjenje doprinosa, učešće Vlade FBiH u formiranju cijena električne energije  koje će biti stimulativne za izvozno orijentirane i druge privredne subjekte  i sl./

4.      Obezbijediti realizaciju mjera predviđenih u dokumentu Parlamenta FBiH o razvoju industrijske politike u Federaciji BiH.

5.      Kroz obezbjeđivanje uslova za brže investiranje osigurati porast godišnje stope zaposlenosti u iznosu od najmanje 4%.

U dijelu Konkretna zakonska rješenja koja treba usvojiti/mijenjati:

1.        U roku od tri mjeseca po formiranju vlasti, usvojiti Zakon o reviziji privatizacije u koji su ugrađena opredjeljenja sindikata u vezi sa izvršenom privatizacijom, a kojim će se osigurati i oduzimanje nelegalno stečene imovine u toku privatizacijskog procesa.

2.        U Zakonu o krivičnom postupku i Zakonu o krivičnim djelima ukinuti instrument zastare krivičnih djela za krivična djela koja su počinjena u procesu privatizacije državnog kapitala.

3.        U Zakonu o krivičnom postupku i Zakonu o krivičnim djelima ukinuti instrument zastare krivičnih djela ako su ona prijavljena od strane službenih lica i kada ona proizvode ili imaju prijavu za štetu veću od 500.000,- KM.

4.        Pristupiti izmjenama i dopunama Zakona o javnim nabavkama, kao i drugih relevantnih zakonskih akata, s ciljem obezbjeđivanja da se na tenderima za izgradnju infrastrukture prioritet da domaćim firmama i da se u izvođenju radova angažuje najmanje 70 % domaće radne snage.

5.        Pristupiti izradi i usvajanju Zakona o proglašavanju prirodnih bogatstava, strateških vrijednosti, javnih dobara i strateških kompanija kojim bi se utvrdili principi, kao i način donošenja odluka o proglašavanju prirodnih bogatstava, javnih dobara i strateških vrijednosti u FBiH, te definisala obaveza da ova dobra i vrijednosti budu u državnom vlasništvu, odnosno da strateške kompanije budu u većinskom državnom vlasništvu.

6.        Pristupiti izradi i usvajanju Zakona o transparentnom upravljanju prirodnim bogatstvima, strateškim vrijednostima, javnim dobrima i strateškim kompanijama i obezbjediti da se upravljanje ovim resursima stavi u punu funkciju ukupnog razvoja FBiH, odnosno konstantnog povećanja njihove vrijednosti i učešća u ukupnom ekonomskom rastu Federacije (npr. funkcionalan Zakon o koncesijama). Donošenjem ovog zakona, obezbijedit će se, između ostalog, i inventura sredstava koja se nalaze na računima javnih preduzeća u bankama u BIH i van nje, uključujući i račune na kojima postoje sredstva od ranije realizovanih, a nenaplaćenih poslova, te obezbijediti regulative kojom će ova sredstva biti upotrijebljena za razvoj i stimulaciju privrede (npr. putem Razvojne banke-uz njenu prethodnu reorganizaciju).

7. Usvojiti Zakon o naftnoj privredi i Strategiju razvoja naftne privrede u FBiH. Prioritetni cilj je, pored zakonskog regulisanja ove oblasti, da Federacija BiH smanji gubitak od više od 300 mil. KM godišnje zbog loše kontrole uvoza i distribucije  nafte i naftnih derivata.

8. Pristupiti izmjenama Zakona o stečaju s ciljem da cjelokupna potraživanja radnika-povjerilaca budu u prvom isplatnom redu.

9. U sklopu reforme javne uprave što prije usvojiti Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o plaćama i naknadama u organima vlasti FBiH i izmjene Zakona o policijskim službenicima, kao i Zakona o državnoj službi. U proces reforme javne uprave ne smije se ulaziti bez učešća sindikata i obezbjeđivanja punog poštivanja ostvarivanja prava radnika (donošenje programa i preduzimanje drugih mjera zbrinjavanja radnika koji bi u procesu ove reforme mogli ostati bez posla).

10. Usvojiti Zakon o fiskalnoj odgovornosti kojim će se, između ostalog, osigurati da nadležni parlamenti redovno razmatraju revizorske izvještaje o poslovanju institucija, kompanija, organizacija i ostalih iz njihove nadležnosti i utvrđuju i realizuju odgovarajuće mjere, uključujući i sankcije.

U dijelu Rad i zapošljavanje:

1.        Povezati staž svim radnicima u skladu sa Zaključcima Parlameta FBiH do kraja juna 2011. godine.

2.        Riješiti status radnika koji su u procesu privatizacije ostali bez posla jer su im firme prestale postojati (najčešći slučaj kod privatizacije javnim upisom dionica).

3.        Bez obzira na pritiske međunarodnih institucija, zadržati nivo do sada stečenih prava radnika, odnosno suprotstaviti se donošenju propisa kojima se smanjuju stečena prava radnika, posebno u Zakonu o radu.

4.        Oformiti fondove za socijalnu pomoć ugroženim kategorijama stanovništva, posebno radnicima koji ostaju bez posla.

5.        Pojačati inspekcijski nadzor i efikasno sankcionisati poslodavace koji neredovno isplaćuju plate i ne vrše uplatu doprinosa u skladu sa propisima i na taj način smanjiti procenat onih koji rade na crno.

6.        Riješiti probleme u poslovanju i ostvarivanju prava radnika u industrijskim preduzećima u većinskom državnom vlasništvu iz oblasti građevinarstva, šumarstva, tekstila, metalne-namjenske industrije, hemije i nemetala, rudarstva, komunalne privrede, kao što su npr: Agrokomerc-Velika Kladuša, Krivaja-Zavidovići, Hidrogradnja-Sarajevo, Alumunij-Mostar, itd.

7.        U sklopu reforme PIO/MIO obezbijediti da se proširi obuhvat ovog osiguranja na poljoprivrednike i samozaposlene osobe.

8.        U sklopu redefinicije uloge Zavoda za zapošljavanje obezbijediti da se sredstva po osnovu doprinosa za osiguranje od nezaposlenosti koriste isključivo za naknade za nezaposlenost radnicima koji su ostali bez posla, kao i aktivne mjere zapošljavanja za osobe koje će nakon tih mjera sigurno dobiti posao.

9.        Osposobiti robne rezerve tako da u slučaju poremećaja na tržištu i vanrednih situacija u punoj mjeri vrše svoju funkciju.

10.    Hitno usvojiti Zakon o sigurnosti i zdravlju na radu u FBiH.

11.    Usvojiti izmjene Zakona o štrajku u smislu promjene odredbi koje onemogućavaju i ograničavaju ostvarivanje prava na štrajk.

12.    Primjena Konvencija i Preporuka MOR-a.

U dijelu Obrazovanje:

1.        Uskladiti nomenklaturu zanimanja i zvanja sa Bolonjskim sistemom obrazovanja.

2.        Zakonski definisati jedinstvene platne razrede za zaposlene u obrazovanju u Federaciji BiH, te usvojiti jedinstvene pedagoške standarde i normative prostora, opreme i nastavnih sredstava za predškolsko, osnovno, srednje i visoko obrazovanje, odgoj i nauku, kao i pravilnike o ocjenjivanju i napredovanju nastavnog osoblja.

 U dijelu Opšte mjere štednje:

1.        Ugraditi opredijeljenje da se plate, paušali, naknade i povlastice izabranih dužnosnika vežu za ekonomske pokazatelje rasta ukupne privrede.

2.        Smanjiti izdvajanja iz budžeta namijenjena finansiranju političkih partija u iznosu od najmanje 30% i ta sredstva usmjeriti u socijalne fondove.

III Proces ustavnih reformi

1.  Pripremiti izmjene Ustava FBiH na način da se u Federaciji BiH napravi efikasnija i racionalnija vlast što, između ostalog, podrazumijeva da se oblasti rada, zapošljavanja, zdravstva i obrazovanja isključivo prenesu na nivo FBiH, čime bi se postiglo ujednačavanje prava i obaveza za sve građane u FBiH.

***

Stavovi SSSBiH vezani za odnos prema sindikatu i socijalnom dijalogu uopće nisu obuhvaćeni međustranačkim dokumentom, a s obzirom na njihov značaj za saradnju sindikata sa predstavnicima zakonodavne i izvršne vlasti, u cjelosti ih treba ugraditi u zajednički međustranački dokument. Ovo je, između ostalog, posebno važno i sa aspekta nemogućnosti politika da se same suprotstave raznim lobijima, interesnim grupama (domaćim i međunarodnim) čiji cilj je rušenje i ovladavanje ekonomskim resursima za sopstvene ili interese nekih drugih, pri čemu BiH i njeni građani bivaju opljačkani. Ti stavovi su:

1.  Donijeti Zakon o sindikatima uz inicijalnu i aktivnu ulogu SSSBiH kojim će se regulisati:

-          da sindikati imaju drugačiji status od statusa drugih udruženja;

-          pravo na organizovanje i registrovanje sindikata u skladu sa Konvencijom MOR-a br. 87 o sindikalnim slobodama i zaštiti sindikalnih prava i Konvencijom br. 98 o pravima radnika na organizovanje i kolektivne pregovore;

-          insitucionalno pozicioniranje  i punopravno učešće sindikata u zakonodavnoj i izvršnoj vlasti  na svim nivoima;

-          ravnopravno učešće i predstavnika sindikata u upravljačkim strukturama vanbudžetskih fondova koji se finansiraju iz doprinosa;

-          da predstavnici sindikata budu ravnopravni članovi upravljačkih struktura državnih   preduzeća.

2. Tokom cijelog mandata osiguravati redovan dijalog sa sindikatima o svim pitanjima koja se odnose i utiču  na materijalni i socijalni položaj radnika.

3. Prihvatiti sindikat kao ravnopravnog partnera u socijalnom dijalogu i jačati ulogu ekonomsko-socijalnih vijeća na svim nivoima.

4. U roku od tri mjeseca od preuzimanja vlasti potpisati sporazum o konstituisanju Ekonomsko-socijalnog vijeća na nivou Bosne i Hercegovine i na osnovu njega uspostaviti ovo tripartitno tijelo.

 

 

 

 

vijesti

Green Red Blue

COPYRIGHT SSOOiOFBiH KO KS 2009-2015

Premium templates by www.bigtheme.net free download.

София Дървен материал цени

Online bookmaker Romenia bet365

Germany bookmaker bet365 review by ArtBetting.de