SSOOiOFBiH KANTONALNI ODBOR KANTONA SARAJEVO

BROJ POSJETA

3498029
DanasDanas30
JučeJuče2642
Ove sedmiceOve sedmice9346
Ovaj mjesecOvaj mjesec29621
UKUPNO:UKUPNO:3498029

BAZEN.BA

PRATITE NAS NA FB:

PRIJAVLJENI

Ko je na portalu: 97 gostiju i nema prijavljenih članova

Izvještaj sa seminara 24.10.2010

 

 

 

 

SEMINAR ZA POVJERENIKE

˝Da li znamo dovoljno o radnom zakonodavstvu?˝

Seminar je održan u srijedu, 24. novembra/studeni 2010. godine u hotelu Hollywood, Ilidža, u organizaciji Samostalnog sindikata osnovnog obrazovanja i odgoja BiH Kantonlnog odbora Sarajevo a pod pokroviteljstvom Ministarstva obrazovanja i nauke Kantona Sarajevo, Samostalnog sindikata osnovnog obrazovanja i odgoja BiH i Samostalnog sindikata osnovnogobrazovanja i odgoja BiH KS.  

Seminaru je prisustvovalo 106 sindikalnih povjerenika iz četiri kantona Federacije BiH (SSOOiO BiH Posavski kanton, SSOOiO BiH Bosansko-podrinjski kanton, SSOOiO BiH Unsko-sanski kanton, SSVOONK BiH Unsko-sanski kanton i SSOOiO BiH Kanton Sarajevo).

 

 
 

Osnovni cilj seminara bio je: sticanje znanja i razmjena iskustava u zaštiti prava i ostvarivanje interesa zaposlenika u osnovnom obrazovanju Kantona Sarajevo kroz jačanje svijesti o potrebi poznavanja propisa iz oblasti radnog zakonodavstva, poput Zakona o osnovnom obrazovanju, Kolektivnog ugovora, Pedagoških standarda i normativa, Ugovora o radu, Pravilnika o tehnološkom višku i drugih zakonskih i podzakonskih akata kojim se reguliše radno-pravni status zaposlenika u osnovnom obrazovanju Kantona Sarajevo.

 

Da bi se ostvarili ciljevi, organizator je osigurao nekoliko kompetentnih sagovornika koji su bili uvodničari na seminaru i čija su izlaganja trebala doprinijeti ostvarivanju ciljeva.

Prvi uvodničar bio je gospodin Ismet Bajramović, predsjednik Saveza samostalnih sindikata BiH. Tema o kojoj je govorio bila je okvirna „Koliko znamo o radnom zaknodavstvu?“.

 

Unutar teme obrađivani su posebno: predmet radnog zakonodavstva, individualni radni odnosi, pravni okvir za radnike i poslodavce, posebno Zakon o radu... Osim što je ova tema bila prilika da se povjerenici podsjete na legislativu koja reguliše oblast rada, bila je i vrlo korisna s obzirom na to da je predsjednik Sindikata govorio i o novom nacrtu zakona o radu koji je već usaglašen sa poslodavcima i Vladom FBiH i trebao bi ga razmatrati Parlament FBiH u novom sazivu. Nacrtom su predviđena rješenja odeđenih situacija kojima radnici nisu bili zadovoljni u sadašnjem Zakonu o radu.

 

Drugi uvodničar bio je gospodin Igor Tokić, predsjednik Sekcije mladih SSS BiH, a tema „Radno zakonodavstvo u okviru međunarodnih konvencija“. Gospodin Tokić govorio je o međunarodnim konvencijama, međunarodnoj organizaciji rada i njenoj strukturi i ciljevima. Također unutar teme obrađivana su područja koja pokrivaju međunarodni radni standardi.

 

Treći uvodničar bila je gospođa Muvedeta Šetić, inspektorica rada u Kantonalnoj upravi za inspekcijske poslove Sarajevo a tema „Uloga inspekcije rada u provođenju propisa iz oblasti radnih odnosa“. Tema inspektorice obuhvatila je ulogu kantonalnih inspekcijskih sluzbi, nadleženost, predmet inspekcijskog nadzora, uloga i značaj inspekcijskog nadzora, uloga inspekcije rada u provođenju propisa iz oblasti radnih odnosa i najčešće vrste inspekcijskog nadzora u školama. Izlaganje inspektorice rada bilo je jedno od korisnijih za praktičan rad sindikalnih povjerenika na terenu s obzirom na to da je nakon njenog izlagnja postavljeno bezbroj pitanja s konkretnim problemima a inspektorica rada je bila dovoljno kompetentna da na većinu pitanja odgovori.

 

Četvrti uvodničar trebao je biti gospodin Selvedin Šatorović, predsjednik Samostalnog sindikata osnovnog obrazovanja BiH, ali s obzirom na to da je on bio u Briselu na konferenciji „Education International“ njegovu temu „Uloga i značaj sindikalnog povjerenika“ prezentirala je dopredsjednica Samostalnog sindikata osnovnog obrazovanja i odgoja BiH gospođa Fahreta Sijerčić. Unutar teme obrađivano je posebno: funkcije sindikata, osnovna načela sindikata, organizacija sindikata u BiH, potrebne karakteristike sindikalngog povjerenika obrazlžući svaku posebno, i sindikalni povjerenik i njegova pozicija u zakonima koji regulišu pitanje rada.

 

Peti uvodničar bio je gospdin Edhem Biber, nekadašnji predsjednik Saveza samostalnih sindikata BiH a danas savjetnik predsjednika Sindikata, koji je govorio o     Važnosti socijalnog dijaloga na nivou sindikalne podružnice.

 

Šesti uvodničar bio je gospodin Faruk Bešlić, predsjednik KO SSVOONK BiH KS, i govorio je o Kvalitetnoj primjeni Pravilnika o tehnološkom višku. Ova je tema izazvala dugu diskusiju, što samo po sebi govori da je vrlo aktuelna i zanimljiva sindikalnim povjerenicima.

 
 

ZAKLJUČCI

 
 

Seminar je polučio dobru diskusiju, vrlo kvalitetna pitanja, na kraju ih je bilo u pisanoj formi 44, a svako postavljeno imalo je barem dva ili tri potpitanja, tako da se može reći da su učesnici seminara zaista došli da saznaju nešto o radnom zakonodavstvu i da to mogu primijeniti u svojim sindikalnim područnicama.

 

S obzirom na tako veliki broj pitanja, može se reći da smo dobili odgovor na pitanje iz naslova seminara „Da li znamo dovoljno o radnom zakonodavstvu?˝, jer onaj ko ne poznaje materiju ne može postaviti ni kvalitetno pitanje a njih je zaista bilo.

 

Međutim, s obzirom na broj postavljenih pitanja, nameće se obaveza i sindikatu i povjerenicima da u daljem radu riješe probleme koji su se mogli nazrijeti iz svakog postavljenog pitanja. Neka od pitanja ostala su bez odgovora, kao naprimjer odnos Zakona o plaćama na nivou Federacije BiH i plaća u obrazovnom sektoru, jer su svi povjerenici mislili da se on direktno odnosi na njih, a iz odgovora pravnika Sindikata i inspektorice rada moglo se zaključiti da se on odnosi na njih, ali na jedan posredan način, te bi rješevanje tog pitanja tebalo biti u narednom periodu.

 

Također nakon izlaganja inspektorice rada može se reći da bi jedna redovna saradnja sa inspektorima, možda na mjesečnom nivou, bila od koristi, a naročito nakon usvajanja određenih zakona koji se tiču prosvjetnih radnika ili nečeg drugog za šta su inspektori zaduženi.

 

Slijedi usvajanje nacrta zakona o radu, odnosno njegova parlamentarna procedura, te bi i sindikat obrazovanja trebao aktivno da se uključi u lobiranje za usvajanje ovog zakona i da bude stalno informisan tokom usvajanja o promjenama koje se usvajaju, s obzirom na to da je zakon u formi nacrta postoji velika mogucnost da se utiče na sadržaj.

 

Seminar je bio jako uspješan, sama činjenica da su se na jednom mjestu okupili povjerenici iz 4 kantona govori o prilici da oni međusobno razmijene iskustva o konkrentim problemima. Imajući u vidu da je osnovno obrazovanje na nivou kantona a time i propisi, sindikalisti ne moraju ići izvan države tragati za nekim rješenjima jer su neke stvari vrlo dobro riješene u jednom a neke druge u drugom kantonu.

 

Jedina negativna strana seminara jeste što na njemu nisu bili prisutni ljudi iz resornog minsitarstva i vlade iako su bili pozvani.

 
 

PITANJA

 

1.      Zašto se do sada niste oglasili povodom odluke Ustavnog suda, a koja je nepovoljna i štetna za učenike, škole (opremanje škola) i materijalni status uposlenika u školi?

 

2.      Da li uposlenica koja se porodila u 2010. (oktobar) ima pravo na naknadu od poslodavca za porodiljsko odsustvo u 2011. godini?

 

3.      Koliki je regres za uposlenika koji nema punu normu?

 

4.      Zašto uposlenici sa više od 35 godina staža nemaju pravo na jubilarne nagrade?

 

5.      Kako se može riješiti pitanje prevoza uposlenika do radnog mjesta a da to ne bude dobivanje kupona za prevoz tj. da li ti uposlenici mogu dobiti novčanu naknadu na ime prevoza?

 

6.      Može li povjerenik imati uvida u prijem radnika u radni odnos-postupak sa radnicima na određeno vrijeme kao i ugovor o djelu?

 

7.      Pojasniti član 33. Kolektivnog ugovora!?

 

8.      Pojasniti član 28. Kolektivnog ugovora- najniža plaća (član 6. Zakona o plaćama i naknadama u organima vlasti FBiH)!?

 

9.      Koliki će topli obrok dobiti zaposlenik sa ½ norme, a radi 5 dana u sedmici?

 

10.  Kako koristiti Zakon o plaćama organa uprave ako imamo Kolektivni ugovor koji Vlade ne poštuju i ne vrše obraćun plaća po istom?

 

11.  Na koji način će uposlenici u OOiO ostvariti svoja prava vezano za plaće ako naš sektor ne potpada pod ingerenciju pomenutog Zakona o plaćama državnih službenika i namještenika?

 

12.  Da li neko može raditi više od 10 godina na određeno?

 

13.  Da li Inspekcija može izdati nalog za polaganje stručnog ispita ako je stručni ispit položen 1988. godine za istu djelatnost, ali ako je osoba promijenila samo instituciju?

 

14.  Zašto su puno veći koeficijenti u organima Vlasti FBiH, namještenicima sa istom stručnom spremom od uposlenika u osnovnom obrazovanju?

 

15.  Odakle pravo MONKS-u da ukida struku tj. kulturu življenja za 40 000 osnovaca u KS a dok je u USK-u potpuno ukinut ovaj predmet za 25 000 osnovaca?

 

16.  Kada će se početi primjenjivati KU?

 

17.  Da li su u toku Izmjene i dopune Zakona o osnovnom obrazovanju i odgoju i Pedagoških standarda i normativa?

 

18.  Da li poslodavac može poslati radnika u penziju koji ispunjava uslove a trenutno je na bolovanju?

 

19.  Da li i nastavno osoblje spada u zakonske okvire isti koeficijent za isto radno mjesto, odnosno, obavljanje istih radnih zadataka bez obzira na stručnu spremu?

 

20.  Ko prima nove uposlenike- direktor ili školski odbor?

 

21.  U čijoj nadležnosti je zapošljavanje radnika-prosvjetni inspektor ili inspektor rada?

 

22.  Ko ima prioritet pri zapošljavanju u osnovnim školama?

 

23.  Koja uredba o naknadama koje nemaju karakter plate vrijedi za osnovno obrazovanje?

 

24.  Ko je nadležan daa prati provode li organi upravljanja i rukovođenja konačne sudske odluke, koji su rokovi i posljedice neprovođenja istih?

 

25.  Zašto prekovremeni rad na koji se plaćaju svi doprinosi ne ulazi u radni staž?

 

26.  Da li inspekcija rada može imati nadzor nad radom Glavnog odbora sindikata, Glavnih odbora granskih sindikata i imati uvid o načinu zapošljavanja u iste?

 

27.  Ukoliko poslodavac izgubi spor na Sudu, da li je Ministarstvo dužno preuzeti obavezu eventualne isplate novčanih sredstava?

 

28.  Šta inspektor rada može da uradi povodom isplate za odlazak u penziju ako je direkcija isplanirala sredstva ali ih nije dobila od strane osnivača?

 

29.  Kako su tretirani uposlenici Pravilnikom o tehnološkom višku koji su primljeni u stalni radni odnos sa jednim dijelom norme?

 

30.  Pojasniti klauzulu invalidnost u okviru Pravilnika o tehnološkom višku koji boduje svaki stepen invalidnosti a u rješenju piše procenat invalidnosti-kako bodovati?

 

31.  Kakve su mogućnosti da se kroz Pravilnik o tehnološkom višku obezbjedi puna norma radnicima koji do sada nisu imali punu normu tj. Imaju zaključen ugovor na pola norme ili samo jedan broj časova?

 

32.  Šta uraditi sa časovima do 4 sata tehnološkog manjka s obzirom da ste rekli da se za 4 sta ne iskazuje potreba tehnološkog viška?

 

33.  Gdje se može rasporediti profesor sporta sa invaliditetom, koji više ne može predavati sport, a ima 10 godina staža te u istoj školi nema mjesta koje se može ponuditi?

 

34.  Kada ćemo tražiti veće plaće-imamo li zakonsko pravo na to?

 

35.  Šta je sa dnevnicama u dane ekskurzije koje su planirane GPP-om i da li se časovi moraju nadoknaditi?

 

36.  Kada će stupiti na snagu novi Pravilnik o ocjenjivanju i napredovanju uposlenika u osnovnom odgoju i obrazovanju na nivou KS?

 

37.  Da li je moguće da sudac zabrani Uredu za statistiku da objavi podatak o visini prosječne plaće ŽP-e?

 

38.  Može li povjerenik nakon penzionisanja nastaviti rad u Kantonalnom ili Glavnom odboru?

 

39.  Može li povjerenik biti član školskog odbora?

 

40.  Kako je moguće da se Sindikat svrstao na stranu jedne političke stranke?

 

41.  Šta su svi sindikati uradili dok nam je vladajuća struktura opljačkala državu?

 

42.  Hoće li se raditi izmjene Statuta i strogo odvojiti vladajuće pozicije u Sindikatu od pozicija u nekoj od političkih stranaka?

 

43.  Da li će SSS BiH podržati i formalno i suštinski, kroz najradikalnija sredstva sindikalne borbe, SSOOiO BiH u aktivnostima otpora prema prenosu nadležnosti osnovnog obrazovanaj na općine?

 

44.  Da li će predsjednik SSS BiH podržati inicijativu da se osnovno obrazovanje ˝uredi˝ na način da bar u FBiH imamo plaćeno radno mjesto tj. jednake plate u svim kantonima, iste standarde i normative, iste planove i programe, pravilnike o tehnološkom višku, napredovanju i prijemu zaposlenika....?

 
 
 

Sarajevo, 05.12.2010.  

PREDSJEDNIK

Saudin Sivro 

 

 

 

 

vijesti

Green Red Blue

COPYRIGHT SSOOiOFBiH KO KS 2009-2015

Premium templates by www.bigtheme.net free download.

София Дървен материал цени

Online bookmaker Romenia bet365

Germany bookmaker bet365 review by ArtBetting.de