Podržali smo opredjeljenje resornog ministarstva za unaprjeđenje nastave u osnovnim i srednjim školama
U srijedu, 30.03.2016. godine održan je sastanak o temi „Modeli unapređenja kvaliteta nastavnog procesa u osnovnim i srednjim školama Kantona Sarajevo“ na kojem su ministar za obrazovanje, nauku i mlade Kantona Sarajevo, prof. dr. Elvir Kazazović i njegovi saradnici razgovarali s dekanima nastavničkih fakulteta i akademija u sastavu Univerziteta u Sarajevu Rifatom Škrijeljom, Salihom Fočom, Ivanom Čavlovićem i predsjednicima sindikata osnovnog i srednjeg obrazovanja Saudinom Sivrom i Farukom Bešlićem. Sastanku je prisustvovala i ovlaštena predstavnica Pedagoškog fakulteta Merima Čaušević.
Predsjednik Kantonalnog odbora SSOOiO FBiH – KO SSOOiO Kantona Sarajevo, Saudin Sivro, je na sastanku jasno istakao da je sindikatu ova priča vrlo bitna zbog uslova rada i sa ciljem zaštite radnih mjesta i plaća pri čemu poboljšanjem kvaliteta, prosvjetni radniic automatski ostvaruju pravo na sigurnija radna mjesta i veće plaće. Svi evropski sindikati godinama provode ovakve i slične aktivnosti, samo što oni imaju razumne vlade u kontinuitetu, a kod nas je to priča – od slučaja do slučaja.
Dao je podršku izmjenama i dopunama Zakona o osnovnom odgoju i obrazovanju, u smislu stjecanja diplome o završenom nastavničkom fakultetu sa tri na pet godina integrisanog studija, ali je naglasio opredjeljenje sindikata da je nužno voditi računa o izuzetcima - kratkoročnog angažmanu deficitarnog kadra prije diplomiranja, kao što su nastavnici u muzičkim školama, podržavajući argumentaciju koju je iznio dekan Fočo.
U smislu izmjena Zakona o visokom obrazovanju, sindikat će podržavati autonomiju fakulteta koji trebaju predlagati NPiP, ali Ministarstvo treba donositi konačnu odluku usvajanju istih budući da Ministarstvo zna šta je potrebno na tržištu rada u smislu kompetencija i profila prosvjetnih radnika.
Predsjednik Kantonalnog odbora je postavio nekoliko jasnih pitanja: „Ko će platiti doškolovavanje nastavnika u školama? Naglasio je da sindikat neće prihvatiti da prosvjetni radnici iz svog džepa plaćaju ono što je obaveza poslodavca te dodao da priča o stručnom usavršavanju nastavnika je vrlo jasna.
Upoznao je prisutne da nedavnom odlukom Kantonalnog odbora da se od Vlade KS traži da u budžetu za 2017. godinu planira minimalno 500.000 KM za stručno usavršavanje te da će sindikat istrajavati na tome budući da je SSOOiO FBiH – KO SSOOiO KS jedina organizacija u KS koja je podržala mjere racionalizacije sa ciljem optimalizacije uslova rada u školama te da su ušteđena značajna sredstva u školskoj 2015/2016. godini.
Također, postavio je pitanje: „Možemo li očekivati kvalitetniju saradnju u trokutu fakulteti - škola - Ministarstvo, koja će rezultirati kvalitetnoj i boljoj praksi studenata završnih godina, kada i da li fakulteti i Ministarstvo imaju namjeru platiti nastavnicima u školama naknade bar u minimalnom iznosu?“
U kontekstu dijela izlaganja pojedinih učesnika sastanka i onoga što često možemo čuti u javnosti u smislu odgovornosti, naglasio je da Prosvjetno-pedagoški zavod KS treba kad-tad transformirati u Sektor pri Ministarstvu, jer se radi o čistom paralelizmu, strahovladi i nesposobnosti PPZ-a u zadnjih 10 godina. Kada pričamo o kvalitetu, moramo imati na umu da je nastavnik od nekoga učio, a to su profesori na fakultetu. Ako smo nezadovoljni kvalitetom rada nastavnika, krivac ne može biti nastavnik, već prije svega fakultet koji je završio, PPZ i Ministarstvo koji su mu omogućili da položi stručni ispit, a na kraju i direktor škole koji ga je primio u stalni radni odnos. Dakle, zamjena je teza da je odgovoran nastavnik, a svi ostali nevini!
IZVOR: www.mon.ks.gov.ba