Iako je SSS BiH organizovao proteste na kojima je bilo više od 10.000 članova sindikata, to nije bilo dovoljno jer je 28 delegata Doma naroda Parlamenta FBiH u četvrtak, 30.07.2015. godine izglasalo Zakon o radu FBiH, a dan poslije to isto je učinilo i 50 zastupnika u Zastupničkom domu Parlamenta FBiH.
Persona non grata za radnike - premijer Federacije BiH, Fadil Novalić, je tada rekao da je ovo najliberalniji zakon o radu u Evropi, te da nam je liberalizam ponuđen kao nagrada.
Prvi efekti novog Zakona o radu bit će vidljivi ubrzo nakon njegovog usvajanja. Poslodavci najavljuju da će pregovori o kolektivnim ugovorima početi odmah, a nadaju se da će posao moći biti završen do 1. septembra. Onda slijedi i usklađivanje ugovora o radu. Oni koji ih ne prihvate, dobit će otkaz.
Osim toga poslodavci su dužni u roku od tri mjeseca od dana stupanja na snagu zakona ponuditi radniku zaključivanje ugovora o radu, ukoliko stari ugovor nije u skladu sa novim zakonom. Taj ugovor ne može biti nepovoljniji od onog na osnovu kojeg je radni odnos i zasnovan.
"Ako radnik ne prihvati ponudu poslodavca da zaključi ugovor o radu u skladu sa stavom 1 ovog člana, prestaje mu radni odnos u roku od 30 dana od dana dostave ugovora o radu na zaključivanje.
Ako radnik prihvati ponudu podslodavca, a smatra da ugovor koji mu je ponudio poslodavac nije u skladu sa stavom 3 ovog člana, može pred nadležnim sudom da ospori valjanost ponude poslodavca u roku od 30 dana od prihvatanja ponude".
"Ne znamo ko bi mogao odbiti ugovor o radu u kojem stoji da će imati bolju plaću, da će imati osiguranje, plaćen porez i doprinose", ističe Safudin Čengić, predsjednik Udruženja poslodavaca FBiH.
OVDJE MOŽETE PREUZETI ZAKON (prijedlog Vlade FBiH)
U nastavku možete vidjeti ko su delegati i zastupnici u Parlamentu FBiH koji su glasali ZA.
Na ovom linku (http://www.klix.ba/vijesti/bih/ovo-su-odbijeni-amandmani-na-usvojeni-zakon-o-radu/150801055) možete vidjeti amandmane koji su uložili zastupnici, a koje je Vlada FBiH odbila.