U Oslobođenju od 08.08.2014. godine objavljen je članak pod naslovom „HRVATSKA: Novi Zakon o radu - Otkaz po skraćenoj prceduri“. Da li radnici i radnice u Bosni i Hercegovini uskoro mogu očekivati istu situaciju te da li su isti spremni da se odlučno i oštro suprostave sličnim katastrofalnim izmjenama „radničkog ustava“? Hoćemo li nijemo posmatrati cijelu situaciju u BiH? Učimo na tuđim greškama!!!
U članku koji potpisuje stalna dopisnica Oslobođenja iz Zagreba, Jadranka Dizdar, a koji prenosimo u dijelovima, stoji:
„U Hrvatskoj je 07.08.2014. godine stupio na snagu izmjenjeni Zakon o radu. Između ostaloga, novim zakonskim odredbama pojednostavljuje se i skraćuje procedura davanja otkaza ugovora o radu, od najave do otkaza radniku mora proći 38, a me 60 dana kao do sada. Također, UKIDA SE OBAVEZA POSLODAVCA DA IZRAĐUJE PROGRAM ZBRINJAVANJA VIŠKA RADNIKA koji se otpuste s posla u spomenutim rokovima. Jedna od najvećih promjena je u režimu zapošljavanja na određeno. RAD NA ODREĐENO VRIJEME JE BEZ VREMENSKOG OGRANIČENJA. Prvi ugovor na određeno vrijeme ne mora više sadržavati period na koji je zaključen, već samo razlog zbog kojeg se radnik zapošljava na određeno, a takvi razlozi mogu trajati pet, deset pa i petnaest godina. Ovaj ugovor na određeno vrijeme može potrajati neograničeno jer je uvijet finalizacija posla. Tek nakon isteka prvog ugovora na određeno vrijeme, svaki sljedeći ugovor je ogrničen na najdulje tri godine ... Rad na određeno vrijeme koliko god radnik dugo radio kod istog poslodavca, završava bez isplate otpremnine ... Iako zakon i dalje propisuje puno sedmično radno vrijeme 40 sati, promijenjene su odredbe o preraspodjeli radnog vremena, pa se ovo sedmično ograničenje u realnosti povećava na 50 čak i 60 sati ukoliko je tako dogovoreno kolektivnim ugovorom ... Za poslodavce su ove najnovije izmjene Zakona o radu nedovoljne, za sindikate su „zakonsko nasilje“ aktualne Vlade. Na prijedlog Vlade izmjenjeni Zakon o radu izglasan je bez zelenog svjetla sindikata i nakon bankrota socijalnog dijaloga koji je trajao preko godinu i pol.“
Kada je u pitanju Zakon o radu Federacije BiH, njega je prethodnih godina vješto i uspješno branila i uspjela odbraniti naša jedna i jedina sindikalna centrala – Savez samostalnih sindikata BiH (SSS BiH), prije svega i zahvaljući znanju i autoritetu njegovih organa i predstavnika u pregovorima (Predsjedništvo, Glavni odbor, delegacija u Ekonomsko-socijalnom vijeću FBiH i pregovarački timovi).
Našem članstvu malo je poznata činjenica da su evropski predstavnici u BiH, ali i domaće vlasti već najavili da će sa Zakonom o radu FBiH ove ili sljedeće godine uraditi isto što se desilo u susjednim zemljama – Republici Srbiji i Republici Hrvatskoj.
Postavlja se pitanje da li će to i uspjeti uraditi bez naše reakcije?
Što se tiče SSOOiO FBiH - Kantonalni odbor SSOOiO Kantona Sarajevo, poručujemo evropskim vladarima u BiH, a posebno njihovim domaćim saradnicima koji rade na projektu izrade robovlasničkog Zakona o radu FBiH, da će im to biti nemoguća misija jer naših preko 3.250 članova je u maju 2013. godine i za manje stvari javno pokazalo „svoje zube“.
SSOOiO FBiH - Kantonalni odbor SSOOiO Kantona Sarajevo će i dalje pomno pratiti razvoj situacije, poduzimat će adekvatne sindikalne mjere i aktivnosti po pitanju zaštite Zakona o radu FBiH, Kolektivnog ugovora za teritoriju FBiH, Kolektivnog ugovora za djelatnost osnovnog obrazovanja u FBiH i Kolektivnog ugovora za djelatnost osnovnog obrazovanja Kantona Sarajevo.
Aktivnosti SSOOiO FBiH - Kantonalni odbor SSOOiO Kantona Sarajevo će biti usmjerene, ne samo prema poslodavcu i domaćim vlastima, već i prema našem granskom sindikatu – SSOOiO FBiH i našoj jedinoj i jedinstvenoj sindikalnoj centrali – SSS BiH, ali i prema našem članstvu u svih 68 sindikalnih podružnica, koje permanentno informišemo i od kojih, ako zatreba, očekujemo veliki odziv na masovne sindikalne reakcije širih razmjera.